Ekonomi

Başvuran alıyor! SGK asgari ücretli çalışana günlük 65 TL ödeme yapıyor!

SGK, asgari ücretle çalışana 65 TL ödeme yapılıyor. İş göremezlik ödeneği alabilmek için istirahat raporunun alınması zorunlu. Fakat 90 gün çalışma şartının yerine getirilmesi gerekiyor. Bu ödeme, karantinada olan çalışanlar için de geçerli olduğu belirtildi.

devlet-dogum-yapan-annelere-ne-kadar-para-veriyor-h86698-8c3ce.jpg

90 GÜN DETAYI ÖNEMLİ

SGK’nın yaptığı bu ödemede 90 gün detayının atlanmaması gerekiyor. Sigortalı olarak çalışan kişi, çeşitli durumlar adı altında rapor parası alabiliyor. Geçici iş göremezlik ödemesinden yararlanmak için kişinin iş akdinin devam etmesi gerekiyor. İş göremezliğin başladığı tarihten bir önceki yıl içinde 90 gün boyunca sigortalı priminin ödenmesi şartı aranıyor.

ev-kadinlarina-emeklilik-hakki-indirim-ve-4700299.jpg

EVDE KARANTİNADA OLANLARA KOLAYLIK SAĞLANIYOR

Salgın döneminde, hastanelerde meydana gelen yığılmaları engellemek adına, karantinada kalanlar için kolaylık sağlanıyor. filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi üzerinden düzenlenen istirahat raporuda bu kapsamda geçerli kabul ediliyor.

22.jpg

ÖDEMELER NASIL HESAPLANIYOR?

Yatarak tedavi görenlerde brüt ücretin yarısı, ayakta tedavilerde de 3/2’si kadar ödeme yapılır. Örnek vermek gerekirse, asgari ücretle çalışan bir kişi 3 gün boyunca hastanede yatıp istirahatına evinde devam ettiyse, günlük 49 TL, evdeki istirahatinde ise günlük 65,4 TL ödeme alabilir.

0x0-milyonlarca-calisani-ilgilendiriyor-yilin-son-aylarinda-asgari-ucrette-azalma-olacak-mi-4-ayda-degisti-1600146634237.jpg

Ödemelerde, raporun 3. gününden itibaren ödenir. İş kazası, doğum ya da meslek hastalıklarında ödemeler ilk gün başlatılır. Ödemeler kişiye PTT üzerinden gönderilmektedir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir