Ekonomi

Bakan Selçuk açıkladı! Aşırı yoksulluk sıfıra indirildi!

Geçtiğimiz günlerde, “Türkiye’de yoksulluk sorun olmaktan çıktı” sözleriyle tartışmaların hedefi haline gelen Bakan Selçuk, aşırı yoksulluğun sıfıra indirildiğini belirtti. Bakan açıklamasında 2003 yılında 2,5 milyon aşırı yoksul vatandaş varken, şimdilerde bu rakamın sıfıra ulaştığını söyledi.

“BUNUNLA İFTİHAR EDELİM”

TBMM’de halkın satın alma gücünün düştüğünü ve milyonlarca vatandaşların yoksulluk içinde olduğu söylenince, Bakan Selçuk, şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye’de aşırı yoksulluğun üstesinden geldik. Aşırı yoksulluk ne demek? Satın alma gücü paritesine göre günlük 1.90 doların altında olmak demek ve bunu BM Kalkınma Programı olsun, Dünya Bankası olsun, bütün uluslararası raporlarda görebiliyorsunuz. 2003 yılında 2,5 milyon aşırı yoksul vatandaşımız varken şimdi bu rakam sıfıra indi. Göreceli yoksulluk demiyorum, aşırı yoksulluk diyorum. Bununla iftihar edelim”

screenshot-5-001.jpg

“AŞIRI ZENGİNLİĞİ DE AZALTIN SAYIN BAKANIM”

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Bakan Selçuk’a “Aşırı zenginliği de azaltın Sayın Bakanım” deyince Bakan Selçuk, ” BM Kalkınma Programının verisine göre son 17 yılda 42 basamak yükselerek 54’üncü sıraya geldik” dedi.

“HAY, MAŞALLAH”

Bakan’ın bu sözlerine “Hay Maşallah” şeklinde karşılık veren İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar’a “Hay Maşallah” şeklinde cevap veren Bakan Selçuk, son olarak şunları söyledi:

“Evet, hay maşallah. Lütfen, bunları görelim. 2002’de orta insani gelişmedeydik, 2009’da yüksek insani gelişmeye çıktık, iki senedir çok yüksek insani gelişmedeyiz. Niye olumlu verilerden gocunuluyor?”

5fb3becc55427f152cce0ffa.jpg

“MİLLETİN AKLIYLA ALAY ETMEYİN”

İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat ise, “Milletin aklıyla alay etmeyin. Nerede yaşıyorsunuz? İşsizler, asgari ücretliler, emekliler, esnaf, çifti açlık sınırının altında” dedi.

Bir Yorum

  1. Maşallah llahhaklısınız.. çünkü biz şükretmeyi biliriz. Çünkü biz sabretmeyi biliriz. Sadece ben 2 tane dükkan kapattım eşim kahvehane açtı malum pandemi den oda kapandı para yok ama siz herşeye zam yapın fakir yok öylemi maşallah size sayın bakanım…

  2. Ammada yalan söylüyorsunuz geçen senenin fiyatıyla bugünkü fiyatlar bellimi zamalar almış başını gidiyor yabancı dövüz karşısında türk parasını bul ettiniz hâlâ yoksulluk sınırı sıfıra indirdik diyorsun sen herhalde kendi maaşına göre hesaplama yapıyorsun milleti resmen enayi yerine koyuyorsunuz sayın bakan sadade gelin gerçeği görün bu vefakâr millet bir gün gelecek o koltuğu elinizden alacak bunu böyle bilesin bizden söylemesi ister garibi gör ister görme

  3. Günlük 1,9dolar ayda 57dolar yapar. Türk parasıyla 438₺ yapıyor. Bu para ile bir kişi karnını 30 gün nasıl doyuruyor. Sadece kuru ekmek yese günde 3 ekmek ayda 90 ekmek yapar. Sadece 180₺ ekmek yapar.

  4. İyice kör olmuşsunuz oy deposu olarak besledikleriniz harici vatandaş olrak görmüyorsunuz yazık ki ne yazık vicdanınız ölmüş sizin

  5. Biz emekli maşı ile geciniyoruz. Çok şükür. Bir ihtiyacımız yok. 3200 falan. Artırıyoruz bile. İsraf çok yaygın. Tabi kiracı için bu geçerli değil. Gençler ev sahipi olmak için çok çalışacaklar. Emekli kiracı olanlara kendi çocuklar yardım etmek zorunda. Çocuklar olmayanlar devlet himayesi altında olmalı. Yaşam kalitesi AKP iktidarında yükseldi. Ama tabiki bazları memnun etmek imkan yok. Allah zengin olacak fakir de olacak ayetler ile beyan etti.Zengin zekât verecek, fakir sabredecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir