Ekonomi

Ziraat, Vakıfbank, Halkbank ve özel bankalardan kredi kartı puanı olanlara müjde!

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank başta olmak üzere özel bankalar tarafından Kredi kartı puanları ile ilgili açıklama yapıldı.

KART PUANLARI SİLİNECEK Mİ?

Yapılan açıklama sonrasında Kredi kartı puanları silinecek mi? Kredi kartı puanı 2021 yılına devredilecek mi? sorularının da cevapları açıklandı.

Devlet bankalar arasından Ziraat Bankası tarafından yapılan açıklamada “Müşterilerimizin yaptığı harcamalar nedeniyle kazandığı bankart liralar yıl sonunda silinmiyor. Yeni yıla devredilen para puanlar istenildiği zaman kullanılabilir.” denildi.

2017/09/29/kredi-karti-kara-liste.jpg

Vakıfbank ise yaptığı açıklamada, “Müşterilerimizin bankamızdan kazanmış olduğu para puan hakları sonsuza dek geçerlidir. Puan veya kazanılmış hiç bir hakkı silmiyoruz. Her yıl biriken puanlar sonraki yıla devreder.” ifadeleri yer aldı.

Devlet bankalarından Halk Bankası ise, “Kazanılan para puanları silmiyor veya geri almıyoruz. Birikimler yeni yıla devrediliyor ve salgın sebebiyle de biriktirilen paraf paralar e-ticaret harcamalarında kullanılabilir.” denildi.

Özel bankalardan Türk Ekonomi Bankası (TEB) ise, “TEB Kartlarında yıl boyunca biriken puanların sonraki yılda kullanmaları için devrediliyor. Kampanya dahilinde kazanılan hakların ne zaman bittiğini ise  müşterilere bildiriyoruz.” açıklaması yapıldı.

2017/10/21/kredi-karti-yasal-taksit-sayisi.jpg

ING Bank Kredi kartı puanları ile ilgili açıklamada ise, “Biriken puanlar yeni yıla devrediyor. Kampanya dahlinde ise puanların silinmediğini söyledi. Biriken puanların kampanya tarihlerinde sınırlı ise bunu müşterilerimize bildiriyoruz.” ifadeleri yer aldı.

KART PUANLARI İLE İLGİLİ RESMİ AÇIKLAMA

Öte yandan Kredi kartı puanları ile ilgili açıklama yapan Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu  ”Tüketici açısından kamu kurum özel kurum ayrımı yok. Tüketicinin elde ettiği puanlar onun kazanmış olduğu haklardır.  Ayrıca tüketici kanununa göre tüketici sözleşmeleri süre sonuna kadar tüketici aleyhine değiştirilemez. Kanun açık çok net. Şayet önceden belirlenmiş bir tarih yoksa kazanılmış puanların silinmesi hukuka aykırı düşer. Yani bize iki ay sonra sileceğim yıl sonuna sileceğim gibi mesajlar geliyor ama bunların hukuki bir dayanağı yok.” ifadelerini kullandı

2019/06/07/752x395-kredi-karti-faiz-oranlari-yeniden-belirlendi-1554483084408.jpg

Kart puanları silinirse neler yapılmalı?

Kart puanlarının hukuksuz olarak silinmesi sonra tüketicinin başvurabileceği yolları belirten Ağaoğlu “Tüketici şayet bankasını değiştirir veyahut söylenen tarihte önceden bildirilmeyip sonradan bildiren tarihte puanları silinirse o puanların silinmesine itiraz edebilir. Şayet banka yada marka o puanları kendisine vermezse tüketici hakem heyetlerine internet üzerinden başvurarak ki bu yıl için 10 bin 390 lira gelecek yıl başında 11 330 liraya kadar tüketici hakem heyetleri verdikleri kararlar mahkeme hükümde kararlar olur. Hakem heyetine başvuran tüketici o silinen puanların karşılığının kendisine ödenmesini isteyebilir” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir