Sağlık

Koronavirüsün neden bitkinliğe sebep olduğu ortaya çıktı!

Koronavirüs geçiren insanların zihin bulanıklığı ve bitkilik yaşamasının nedeni ortaya çıktı. Bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre virüs, beyin bariyerini (zarını) aştığı için, kişide bu tür belirtiler ortaya çıkıyor.

SAYILARI ARTTI

Son dönemde koronavirüsü geçirenlerde bilişsel etkiler, bitkinlik ve zihin bulanıklığı gibi belirtiler artış göstermeye devam ediyor. Bu kişilerin sayılarının her geçen gün artması sebebiyle, bilim adamları resmen düğmeye basarak, bu konu üzerinde araştırmalar yaptı. Yapılan araştırmalar sonucunda da kötü sonuca ulaştılar.

FARELER ÜZERİNDE ORTAYA ÇIKTI

Konuya ilişkin yapılan ilk araştırma sonuçlarına göre bu etki, ilk olarak fareler üzerinde görüldü. Virüsün kırmızı kolları olarak da adlandırılan diken proteininin, farelerdeki beyin bariyerini aştı.

koronavirus-geciren-kisilerdeki-bitkinligin-13811899-4394-osd.jpg

Bu durumun aynısının insanlarda da neden olabileceği ihtimali üzerinde kuvvetle duruluyor.

BİTKİNLİK VE ZİHİN BULANIKLIĞI

S1 proteini olarak adlandırılan bu protein türüne ilişkin açıklama yapan çalışmanın baş yazarı Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi tıp profesörü William A. Banks, S1 proteinlerinin virüsten ayrıldığı zaman iltihaba neden olduklarını belirtti.

Bu durumlar ise tıp dilinde, son dönemlerde sıklıkla duyduğunuz sitokin fırtınası olarak ifade ediliyor. Bağışıklık sistemi vücutta bu proteinle karşılaştığı zaman virüsü öldürmek için tepki veriyor. Ancak verdiği fazla tepki kişide zihin bulanıklığı, bitkinlik ve bir takım bilişsel sorunlara neden oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir