Ekonomi

SGK resmen duyurdu! Başvuranlar yeniden yararlanabilecek!

Yüz binlerce vatandaşı yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. SGK, önemli bir genelge yayımlayarak, vatandaşların mağdur olmasının önüne geçti. Yurtdışı borçlanması yaparak, emekli olduktan sonra kısa süreli çalışmalar sebebiyle, aylıkları kesilenler için yeni bir kapı açıldı.

616x321-sahte-para-operasyonu-gozaltilar-var-1604759382610.jpg

AÇIKLIK GETİRİLDİ

26 Haziran 2020 tarihinde yürürlüğe giren kısa süreli çalışmalar sebebiyle aylıkların kesilmemesi için kanun değişikliğinden nasıl yararlanılacağı açıklandı.

paranizi-geri-alamazsiniz-flas-borc-karari-mil-4841334.jpg

AYLIKLARINI ALMAYA DEVAM EDECEK

Kısa süreli çalışmalar bitmeden kişilerin emeklilik talepleri kabul edilmiyordu. Bu kapsamda gelen yeni genelgeye göre, emekli aylığı alınırken, kısa süreli çalışmaya başlayanlar aylıklarını alabilecekler.

YENİDEN BAŞVURU YOLU AÇILDI

Kanun değişikliği kapsamında aylıkları kesilenlerin yeniden aylık alabilmesi için yazılı olarak başvuruda bulunması gerekiyor. Emeklilik şartlarını taşımaya devam eden kişilerin, dilekçeyi verdikleri ayı takip eden bir sonraki ay içerisinde, aylıkları yeniden bağlanacak.

detay-bbfo-cover.jpg

REDDEDİLENLERİN YENİDEN BAŞVURMASI GEREKİYOR

Kısa süreli çalışması sebebiyle başvurusu reddedilen kişilerin yeniden emekli aylığı alabilmesi için yazılı başvurması gerekiyor. Bu kişiler de başvuru yaptıklarında ay başından itibaren aylıklarını alabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir