Sağlık

Koronavirüsün bir ölümcül etkisi daha açıklandı!

Konuyla ilgili herkesi tedirgin eden açıklama Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Ömer Tetik tarafından yapıldı Tetik, açıklamasında koronavirüsün kalpte kalıcı hasara neden olabileceğini belirtti.

KALP KRİZİNİ TETİKLİYOR

Koronavirüsün kalp krizini tetikleyebileceğini belirten Prof. Dr. Tetik, ölüm riskinin bu sebeple daha yüksek olacağını belirtti. Virüsün ilk zamanlarda akciğerde etkisine yoğunlaşıldığını belirten Tetik, kalp damar hastalığı olanları korku sebebiyle hastaneye gidemediği ve bu sebeple evde kalp krizi geçirdiklerini belirtti.

omer-tetik.jpg

“İNSANLAR HASTANEYE GİTMEYE KORKTU”

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Tetik açıklamasında şu ifadeyi kaydetti:

“Virüsün ilk zamanlarda akciğer üzerindeki etkisine yoğunlaşıldı. Daha sonra geniş spektrumlu bir hastalık olarak karşımıza çıktı. Dokuları, organları ve en önemlisi de damar komplikasyonlarına neden oldu. Yapılan otopsilerde hastaların çoğunda akciğer damarlarında tromboz tespit edildi. Onun için endotel fonksiyonunu bozmaya bağlı olarak damarlarda tromboza bir meyil gelişiyor. Mevcut hastalığı olanlarda da bu daha hızlı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bununla beraber, damar sistemini etkilemesiyle beraber akciğerdeki oksijen geçiş alışverişini bozmasına bağlı olarak da ritim bozuklukları karşımıza çıkıyor. Hastalık ilk çıktığında insanlar evlerine kapandıkları için herkes hastanelere gitmeye korktu. Gerçekten bire bir şahidiz, kalp damar hastalığı olan insanların çoğu evlerinde öldü. Hastaneye gitme korkusuyla ya kalp krizi geçirdi ya da geç dönemde hastaneye geldi. Kalp ve damar hastalarının bunu geciktirmemesi gerekiyor. Çünkü virüsün bire bir etkilediği organların başında kalp geliyor. Risk faktörü olan hastaların kendilerini kontrol ettirmelerinde yarar var. Hastanelerden korkmayın, kalp damar sistemiyle ilgili şikayetleri olan hastalar gerekli önlemleri alarak hastanelere gelebilirler. Gelmedikleri takdirde sonuç daha kötü olabiliyor”

4mx715hyo0szt6gk0gfqua.jpg

“MASKELER İNSANLARIN BURNUNUN ALTINDA DURUYOR”

Vatandaşların mutlaka maske konusuna dikkat etmesi gerektiğini belirten uzman isim, “Hastaların çektikleri sıkıntıları görüyoruz. En çok da korkuyorlar. Önemli olan bu hastalığa yakalanmamaktır. Çünkü yakaladığı zaman hastalar iyileşse bile uzun vadede baktığınız zaman organlarda fibrozis yapıyor. Yani dokuları bozuyor. Beyinde ve akciğerde solunun yetmezliği kalpte ise kalp yetmezliği gelişebiliyor. Kişiler eski kondisyonuna kavuşamayabiliyorlar. Onun için burada önemli olan yakalanmamaktır. Zaman zaman sokaklarda görüyorum. Maskeler insanların burnunun altında duruyor. Bunun hiçbir anlamı yok. Koronavirüsün en çok sevdiği yer burundur. Onun için burnun mutlaka kapalı olması gerekiyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir