Dünya

Yeni koronavirüs mutasyonunun adı açıklandı! Mutasyona uğramış corona belirtileri neler?

Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi yayımlamış olduğu raporda, tüm dünyanın konuştuğu mutasyona uğramış koronavirüsün adını paylaştı. Yeni virüsün adı, “SARS-CoV-2 VUI 202012/01” olarak ifade edildi. Peki, mutasyona uğramış corona virüsünün belirtileri neler? İlk koronavirüse göre farkı var mı? Detaylar haberimizde

korona-mutasyona-mi-ugradi-ingiltere-de-covid-20-4843650.jpg

YENİ ADI BELLİ OLDU

Dün DSÖ tarafından yapılan açıklamada, koronavirüsün mutasyona uğradığı ve konu ile ilgili İngiltere ile sıkı bir iletişim içerisinde olduğu duyurulmuştu. Konunun kısa süre içerisinde yayılmasından sonra sosyal medya üzerinden virüsün yeni adının Covid-20 olduğu iddia edilmişti.

52906138-303.jpg

Ancak bugün Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi’nin yayımlandığı raporda yeni virüse, ” SARS-CoV-2 VUI 202012/01″ adının verildiği görüldü. Virüsün isminde yer alan 2020 yılı, 12 (Aralık ayını) 01 (İlk mutasyonu) ifade ediyor.

Yeni virüs şu ana kadar Hollanda, Belçika, Danimarka ve Avustralya’da görüldü.

son-dakika-mutasyona-ugrayan-yeni-koronavirusun-13814231-724-osd.jpg

TEDBİRLER ARTMAYA BAŞLADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün akşam saatlerinde sosyal medya hesabı üzerinden yayımladığı paylaşımında yeni tip koronavirüs sebebiyle bazı uçuşların geçici olarak durdurulduğunu şu sözlerle belirtmişti:

“Koronavirüsün mutasyonuyla İngiltere’de bulaş hızının arttığı bildirilmiştir. Cumhurbaşkanımızın talimatı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın koordinasyonu ile tedbiren; İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan ülkemize olan uçuşlarda geçici durdurma kararı alınmıştır”

son-dakika-mutasyona-ugrayan-yeni-koronavirusun-13814231-7630-m.jpg

MUTASYONA UĞRAMIŞ CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELER?

Mutasyona uğramış yeni koronavirüs tüm dünyanın gündeminde. Konu ile ilgili açıklama yapan Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, yeni virüsle ilgili, ” Hastalığın kliniğini, risk gruplarını ve şiddetini değiştirip değiştiremeyeceğini ise şimdilik bilemiyoruz. Umarım kötü senaryo gerçekleşmez. Ama dikkatli olmamız ve tedbirlere uymakta ihmalkârlık yapmamamız gereken günlerdeyiz”

Dün DSÖ tarafından gelen açıklamada virüsün yüzde 70 daha bulaşıcı olduğu belirtilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir