Gündem

Mutasyona uğramış koronavirüs Türkiye’de görüldü mü? Açıklandı!

Mutasyona uğramış koronavirüs Türkiye’de görüldü mü? Konuyla ilgli açıklama Bilim Kurulu Üyesi tarafından yapıldı. Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, yapmış olduğu açıklamasında gerçeği çok net bir şekilde vurguladı.

filehandler.jpg

DÜNYADA ALARM VERİLDİ

Konuyla ilgili dün Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu açıklamayla birlikte yeni tip koronavirüsün İngiltere’de görüldüğü ve yüzde 70 oranında daha hızlı bulaştığı belirtildi.

5fa7db32bf21440ed0cb9e78.jpg

Dün akşam saatlerinde cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla bazı ülkelere olan uçuşların kısıtlanması, mutasyona uğramış virüsün ülkemizde olup olmadığı sorusunun daha fazla sorulmasına neden oldu.

5fa7db32bf21440ed0cb9e7c.jpg

TÜRKİYE’DE GÖRÜLDÜ MÜ?

Bilim Kurulu Üyesi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, yaptığı açıklamasında mutasyona uğramış koronavirüsün ülkemizde görülmediğinin altını çizdi. Bugün gelen açıklamaya göre Sağlık Bakanlığı’nın konu ile ilgili araştırmaya devam ettiği öğrenildi.

52906138-303-001.jpg

TÜRKİYE’DE BU MUTASYON SAPTANMADI

Hasöksüz açıklamasında, “Türkiye’de bu mutasyon saptanmadı. Diğer ülkelerce de bildirilmedi. Geçtiğimiz aylarda Danimarka’da vizonlardan 12 insana geçen virüslerden saptanan mutasyon antikor bağlanması bölgesinde olduğundan daha tehlikeliydi. Neyse ki yayılmadan yok oldu. Şu anda ileriye sürülen mutasyonun, aşıların etkinliğini etkileyecek düzeyde kanıtlanmış bir etkisi yok. Ben de aşıyı bekliyorum. Kendi aşımız olana kadar Çin’den gelen aşıyı yaptıracağım. 2021 yılında daha fazla aşı faz çalışmalarına geçilecek ve kullanıma sunulacak. Bu salgın, insanların aşı olmasıyla sonlanacak” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir