Ekonomi

Ev sahibi olmayı düşünenler elinizi çabuk tutun! 1 haftada 800 TL zam geldi

Ev yapımında kullanılan demirin ton fiyatında son bir haftada 800 TL zam geldi.

800 LİRA ZAM GELDİ

Ağustos ayından itibaren demir ton fiyatında yüzde 56 zam geldiğini duyuran İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, “28 Temmuz’da tonu 3 bin 655 lira olan demir, 18 Aralık’ta 5 bin 700 liraya çıktı. Yüzde 56 artışa denk geliyor. Artışın önemli bir kısmı da son bir haftada oldu. Ton fiyatı 800 lira zamlandı.” dedi.

unnamed.jpg

YÜZDE 43 ARTIŞ VAR

Ayrıca İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, “Birkaç ay önce de hızlı bir artış olmuş, yükselen kurla açıklanmıştı. Ancak biz bu artışın artık bir açıklaması olduğunu düşünmüyoruz. Demir fiyatları nedeniyle inşaatların yavaşlatılabileceği, durabileceği bir noktayı görebiliriz. Hazır betonda ise 175 lira olan fiyat 250 lira oldu. Yüzde 43 bir artış var. Yani kaba inşaatta olan bir üretici, bu iki gruptan bir anda yüzde 50 fiyat artışıyla üretimine devam etmek zorunda” diye konuştu.

modern-steelmaking-process.jpg

İVEDİ ÇÖZÜM BULUNMALIDIR

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı ve TOBB Türkiye İnşaat Müteahhitleri Meclis Başkanı Tahir Tellioğlu ise yaptığı açıklamada inşaat sektörünün malzeme fiyatlarındaki artışlarla durma noktasına geldiğini belirterek, “Demirin son 6 ayda kilo fiyatı 3.5 liradan 6 liraya yaklaştı. Fahiş fiyat artışları, kur artışı, enflasyon ve faiz parametrelerini kapsayan ekonomik değerlendirmelerle izah edilemiyor. Malzeme fiyatlarının artmasıyla kamu müteahhitlerimiz taahhütlerini yerine getirmekte zorlanıyor. Hükümetten talebimiz, soruna ivedi çözüm bulunmasıdır.” ifadelerini kullandı.

basliksiz-1-1-16-9-1568127044.jpg

HAM MADDE FİYATLARINA ZAM GELDİ

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki,  ise, “Üreticiler zorda. Hammadde ithalatına bir takım serbestiler getirilebilir. Pandemi süresince duraklayan yatırımlar, üretimler birden harekete geçince bir arz talep dengesizliği oluştu. Tüm dünyada hammadde fiyatlarında bir artış var. Devlet madenden üretim yapan üreticilere destek vermeli” diyerek hammade fiyatlarında gelen zamma dikkat çekti.

2758991-1200x627.jpg

EV SAHİBİ OLMAK İSTEYENLER DİKKAT!

Ham madde fiyatlarına gelen zamlarla birlikte ev fiyatlarına da yakın zamanda zam geleceği bilgisine ulaşıldı. Ev sahibi olmak isteyenlerin en kısa sürede ev almalarının kendileri için daha uygun olacağı bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir