Ekonomi

Son dakika TÜİK asgari ücret zammı açıklaması yaptı!

TÜİK, bugün asgari ücret toplantısında ağır işçiler için 2 bin 792,10 TL ücret teklif etti. Ancak yapılan bu teklif vatandaşlarda büyük tepkilere sebep oldu. TÜİK, gelen tepkiler üzerinde bir açıklama yaparak, ücretin komisyon tarafından belirlendiğini ifade etti.

BİR İŞÇİNİN GEREK DUYDUĞU KALORİ MİKTARLARI DİKKATE ALINARAK

Gelen tepkiler üzerine açıklama yapan TÜİK, farklı iş kolları için aylık ücret maliyetinin çıkarıldığını ifade ederek, kendilerinin sadece fiyat verileri kullanılarak hesaplamalar yaptığını şu şekilde ifade etti:

“4857 sayılı iş kanununun 39. maddesinde, iş sözleşmesi ile çalışan ve bu kanunun kapsamında olan veya olmayan her türlü işçinin ekonomik ve sosyal durumlarının düzenlenmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca Asgari Ücret Tespit Komisyonu aracılığı ile ücretlerin asgari sınırlarının en geç iki yılda bir belirleneceği belirtilmektedir. Asgari ücret yönetmeliği de ilgili kanunun 39. maddesine göre düzenlemiştir ve bu maddeye göre komisyon 15 üyeden oluşmaktadır. Bu üyelerden 5 tanesi devlet temsilcilerinden oluşmaktadır ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bu daimi temsilcilerden bir tanesidir. TÜİK’in komisyondaki görevleri, ülkenin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik gelişmelere dair bir rapor hazırlamak ve komisyonun vereceği görev doğrultusunda bir işçinin gerek duyduğu kalori miktarlarını dikkate alarak farklı iş kolları için aylık ücret maliyetini çıkarmaktır. TÜİK hesaplamaları yaparken sadece bünyesinde bulunan fiyat verilerini kullanmakta ve hesaplamaları Asgari Ücret Tespit Komisyonun direktiflerine göre yapmaktadır. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından Kurumumuza iletilen dengeli beslenme kalıbı kapsamındaki ürünlerin fiyatları bölgesel düzeyde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan işçi sayıları ile ağırlıklandırılarak hesaplamalar yapılmaktadır. Dengeli Beslenme kalıbında yer alan ürünler Asgari Ücret Komisyonu tarafından belirlenmiş olup, TÜİK tarafından sadece fiyat verileri kullanılarak hesaplamalar yürütülmektedir.”

sgk-toplu-para-odeme-16-9-1530251665.jpg

HAFİF, ORTA, AĞIR İŞ NASIL BELİRLENDİ?

“Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 8/11/2000 tarih ve 13308 sayılı yazısı ile bir işçinin günlük dengeli beslenme kalıbı hakkında bilgi için Hacettepe Üniversitesi’ne başvuruda bulunmuş, Üniversite ise 15/11/2000 tarih ve 13431 sayılı yazı ile hafif, orta ve ağır iş kollarında çalışan yetişkin işçilerin enerji ve besin öğesi gereksinimini karşılayacak protein, süt/süt ürünleri, yağ, karbonhidrat, sebze/meyve gibi temel besin maddelerini ve bunların günlük tüketilmesi gereken miktarları belirlemiştir. Buna işçi dengeli beslenme sepeti denmektedir. Bu çerçevede, Hacettepe Üniversitesi tarafından, hafif iş kolunda çalışan yetişkin bir işçi için 2 765 kalori, orta iş kolunda çalışan için 3 090 kalori ve ağır iş kolunda çalışan için ise 3 590 kalori alması gerektiği belirtilmiş ve bir işçinin bu kalori ihtiyacının sağlıklı beslenerek karşılayabilmek için tüketmesi gereken gıda madde ürünlerini ve bunların günlük miktarları belirlenmiştir.”

5e1d5af95542840f209b9d50.jpg

3 FARKLI İŞ KOLU İÇİN HESAPLANDI

“Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun (AÜTK) verdiği görev çerçevesinde Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK), Hacettepe Üniversitesi’nin belirlediği bu işçi dengeli beslenme sepetinde yer alan gıda maddelerinin günlük ve aylık parasal değerlerini, TÜFE endeksi kapsamında yer alan ve her ay internet sitesinde yayınladığı bölge bazındaki ortalama perakende satış fiyatlarını esas alarak üç farklı iş kolu için hesaplamaktadır.”

TÜRKİYE İÇİN GELİR AYRIMI GÖZETMEKSİZİN..

“Yapılan hesaplamada, yukarıda belirtilen ve bir işçinin ihtiyacı olan kalori miktarı üzerinden belirlenen gıda ürünlerinin bölge bazında ortalama fiyatı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen işçi sayıları dikkate alınarak Türkiye geneli için günlük ortalama gıda harcama gereksinimi tespit edilmektedir. Gıda harcaması için yapılan bu değer kullanılarak, Türkiye geneli için gelir ayrımı gözetmeksizin 2017-2018-2019 yılları için ortalama gıda harcamalarının oranı %23,1 ve gıda dışı diğer harcamaların oranı ise %76,9 olarak alınarak, bu değerler üzerinden bir işçinin ihtiyaç duyacağı aylık toplam harcama gereksinimine ulaşılmaktadır.”

BİR İŞÇİNİN İHTİYAÇ DUYACAĞI HARCAMALAR HESAPLANDI

“Sonuç olarak, TÜİK tarafından, çerçevesini, içeriğini ve metodolojisini AÜTK’ün belirleyerek, verdiği görev kapsamında bir işçinin ihtiyaç duyacağı aylık toplam harcama gereksinimini hesaplanmaktadır”

thumbs-b-c-e38be20118e254bcafe576b8eb7a2bc9.jpg

ASGARİ ÜCRET ZAMMINI BİZ BELİRLEMİYORUZ

Asgari ücret zammının TÜİK tarafından belirlenmediği ifade edilerek, son olarak şunlar söylendi:

“Ne asgari ücret ne de asgari ücret artış oranı TÜİK tarafından belirlenmemekte ve önerilmemektedir. TÜİK, AÜTK tarafından kapsamı belirlenmiş şekilde sadece teknik bir hesaplama yaparak Komisyona çalışmanın sonuçlarını sunmaktadır.”

Bir Yorum

  1. İçimden söyledim ama burayada yazmak istedim Allah a havale ediyorum bu haksızlıkları. İnsaf edin be piyasanın halini biliyorsunuz herşey şuan 2 katı fiyatında buna rağmen konuşulan ücrete bak. Adaletin olmadığı tek ülke Türkiye

  2. Tüik e sormak gerek işçinin hangi gereksinimini biliyor da işçi için yeterli diyorlar acaba diyanet bile fitre kişi başı 30 tl günlük için en az gerekli diyor 4 kişilik bir aile için toplam ücret 3600 lira ama işçiye 2700 tl maaş verecegiz diyorlar sorsan hepsi Müslüman Allah’a hesap farklı vatandaşa hesap farklı bu ters de bir işlik var

  3. TÜİK dunyada haberi yok olsaydı eyer askeri üçretin bu rakamlarla ay başını getirmek mumkun olmadığını askeri aylıkla çalişanların ay başını getirmediğini anlardı biraz çık vıcdan muhasebesini yapmaları gerekli hiç kim de kimseyi anlamayan saygı duymayan bir ülkede yaşıyoruz maalesef

  4. Vayyy beeeeee insan sınıfı var kalori olayı üzerinden siyaset yapan kişiler tarafından komisyon bunu revize devlet pehhhh

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir