Ekonomi

1000 TL nakit para desteği ödemeleri resmen onaylandı! 1000 TL yardım kimler alacak?

Esnaf ve Sanatkârlar ile Gerçek Kişi Tacirlere verilecek 1000 TL nakit para desteği ile ilgili karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

1000 TL NAKİT PARA DESTEĞİ HAKKINDA RESMİ KARAR YAYIMLANDI

Resmi Gazete’de Esnaf ve Sanatkârlar ile Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Destekler Hakkında Karar (Karar Sayısı: 3323) ile 1000 TL nakit para desteği kimler alacak? sorusunun cevabı belli oldu.

2020/01/30/raw_deutsche-bank-dunyanin-en-ucuz-parasi-turk-lirasi_727316410.jpg

ESNAF VE SANATKÂRLAR İLE GERÇEK KİŞİ TACİRLERE KORONAVİRÜS SALGINI NEDENİYLE VERİLECEK DESTEKLER HAKKINDA KARAR

Yayımlanan kararda, “Esnaf ve Sanatkârlar ile Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Destekler Hakkında Karar”ın yürürlüğe konulmasına karar verilmiştir.” denildi.

Öte yandan, “Bu Karar, koronavirüs (Covid-19) salgınından işleri ve/veya işletmeleri zarar gören esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlere verilecek desteklere ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amacıyla hazırlanmıştır.” ifadeleri yer aldı.

Tanımlar

MADDE 2- (1) Bu Kararda geçen;

a) Bakanlık: Ticaret Bakanlığını,

b) Esnaf ve sanatkâr: Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alman tedbirlerden etkilenen ve Bakanlık tarafından tespit edilen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârları,

c) Gerçek kişi tacir: Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alman tedbirlerden etkilenen ve Bakanlık tarafından tespit edilen sektörlerde faaliyet gösteren gerçek kişi tacirleri,

ç) Hibe desteği: Bu Karar kapsamında yapılacak karşılıksız desteği, ifade eder.

2019/11/23/atmye_para_cekmek_icin_gitti_7_bin_800_tl_buldu_1537945011_1067.jpg

ESNAF VE SANATKLARLARA 1000 TL HİBE DESTEĞİ

MADDE 3- (1) Hibe desteği, Bakanlık bütçesine konulacak ödenekten karşılanır. Bu Karar kapsamındaki hibe desteği, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 441 inci ve 453 üncü maddelerine göre Bakanlık tarafından hazırlanacak destek programları çerçevesinde doğrudan ve/veya kira desteği olarak verilir.

(2) Doğrudan verilecek hibe desteği, 3 ay ödenmek üzere aylık 1.000 Türk Lirasıdır. Bu destekten 14/12/2020 tarihi itibarıyla;

a) Esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olan vergiden muaf esnaf ve sanatkârlar,

b) Faal olan ve ticari kazançları basit usulde tespit edilenler,

c) Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alman tedbirlerden etkilenen ve Bakanlık tarafından tespit edilen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlar, faydalanır.

(3) 14/12/2020 tarihi itibarıyla Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alman tedbirlerden etkilenen ve Bakanlık tarafından tespit edilen sektörlerde faaliyet gösteren gerçek kişi tacirler de ikinci fıkra kapsamında destekten yararlanır.

(4) İkinci ve üçüncü fıkralar kapsamında destekten yararlananlardan işyerleri kira olanlara, 3 ay ödenmek üzere, büyükşehir olan illerde aylık 750 Türk Lirası, diğer illerde ise aylık 500 Türk Lirası kira desteği verilir.

(5) İşyeri kira bedelinin kira desteği tutarının altında olması durumunda, işyeri kira bedeli kadar kira desteği verilir.

(6) Hibe desteğinin verilmesine ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenir.

screenshot-4.jpgscreenshot-3.jpg

Bir Yorum

  1. Esnaf ve Sanatkarlar odasına kaydı olmayan esnaflara neden verilmiyor onlar esnaf değilmi yoksa biz turkiye Cumhuriyetinde yaşamıyormuyuz seçim zamanı geldiğinde size oyları esnaf ve Sanatkarlar odasına kayıtlı kişiler versin zaten bu odalara anlam veremiyorum işleri sadece para toplamak esnafa hiçbir faydaları yok esnafı destekleyici faaliyetleri yok bu zor durunda esnafın arkasında durmaları lazım küçük esnafdan alışveriş yapmaları için halkı biliclendirmeliler biz sadaka istemiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir