Gündem

Meteoroloji uyardı! Çok şiddetli geliyor!

Türkiye il il hava durumu tahminleri sabah saatlerinde Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından açıklandı.

Sabah saatlerinde açıklanana hava durumu tahminlerine göre  Türkiye’de kuzey ve doğu kesimlerinin çok bulutlu; Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğu kesimleri ile Sinop, Tokat, Erzincan ve Bingöl çevrelerinin yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

ÇOK KUVVETLİ VE ETKİLİ OLACAK

Ayrıca yağış alan kıyı kesimler ile Mardin çevrelerinde yağmur ve sağanak, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların Doğu Karadeniz kıyıları, Ağrı, Iğdır ve Van çevreleri ile sabah saatlerinde Batman, Siirt, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer sis ve pus hadisesi ile birlikte buzlanma ve don olayı beklendiği bildirildi.

Olumsuz hava şartlarının özellikler iç ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece hava sıcaklığının azalması ile etkisini arttıracağı ve diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı; mevsim normalleri civarında; kuzey ve iç kesimlerde yer yer altında seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgarla ilgili olarak ise genellikle batı ve kuzeybatı; Marmara’da güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Ağrı çevreleri, Iğdır’ın güney ve batı kesimleri, Van’ın kuzey ve güney kesimleri ile sabah saatlerinde güneydoğu kesimlerin (Batman, Siirt, Bitlis, Şırnak, Hakkari) 1000 metre üzeri rakımlı kesimlerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışı beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

TEDBİRİNİZİ ALIN

Doğu Karadeniz kıyı illerinde (Giresun ve Trabzon’un doğusu, Rize ile Artvin çevreleri) görülecek sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların kıyılarda yerel kuvvetli yağmur ve sağanak; 400 metre üzeri rakımlı kesimlerde kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olması beklendiğinden meydana gelebilecek ulaşımda aksamalar, su baskını, yıldırım, kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına, tipi şeklinde kar yağışı, yerel kar peletleri şeklinde yağış, buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

BÖLGELERİMİZDE HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

MARMARA HAVA DURUMU

Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

EGE HAVA DURUMU

Parçalı ve az bulutlu, kuzey kesimlerinin yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerinde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

AKDENİZ HAVA DURUMU

Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde Göller Yöresinde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU HAVA DURUMU

Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde yer yer sis ve pus hadisesi ile birlikte buzlanma ve don hadisesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ HAVA DURUMU

Parçalı ve çok bulutlu, Sinop çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerinde yer yer sis ve pus hadisesi ile birlikte buzlanma ve don hadisesi bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ HAVA DURUMU

Çok bulutlu, bölgenin kıyı kesimlerinin yağmur ve sağanak yağışlı, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Tokat çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Doğu Karadeniz kıyı illerinde (Giresun ve Trabzon’un doğusu, Rize ile Artvin çevreleri) kıyılarda yerel kuvvetli yağmur ve sağanak; 400 metre üzeri rakımlı kesimlerde kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don hadisesi bekleniyor.

DOĞU ANADOLU HAVA DURUMU

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusu ile Erzincan ve Bingöl çevrelerinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kar yağışlarının Ağrı, Iğdır’ın güney ve batı kesimleri, Van’ın kuzey ve güney kesimleri ile sabah saatlerinde Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde yer yer sis ve pus hadisesi ile birlikte kuzey ve doğu kesimlerinde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don hadisesi tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU HAVA DURUMU

Parçalı bulutlu, doğu kesimleri çok bulutlu; sabah saatlerinde Diyarbakır’ın doğusu, Batman, Mardin ve Siirt çevrelerinin yağmurlu; yağış alan yerlerin 1000 metre üzeri rakımlı kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Batman ve Siirt çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

DENİZLERDE HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

Doğu Karadeniz’de fırtına, Batı Akdeniz’de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ HAVA DURUMU

Hava Durumu: Çok bulutlu, doğusu ile ilk saatlerde batısı aralıklı yağmurlu; Rüzgar: Batı Karadeniz’de batı ve güneybatı, doğusu kuzeybatıdan 2 ila 4 (20-40 km/sa), doğusu 5 (40 km/sa); Doğu Karadeniz’de batı ve kuzeybatı, doğusu güneybatıdan 5 ila 7 (40-60km/sa), zamanla 6 ila 8 (50-75 km/sa) kuvvetinde; Dalga: 1,0 ila 2,0m, doğusunda 2,0 ila 3,0m, zamanla 4,0m; Görüş: İyi, yağış anında orta.

MARMARA HAVA DURUMU

Hava Durumu: Parçalı bulutlu, Rüzgar: Güney ve güneybatıdan 2 ila 4 (10-30 km/sa) kuvvetinde; Dalga: 0,5 ila 1,5 m; Görüş: İyi.

EGE HAVA DURUMU

Hava Durumu: Parçalı bulutlu, Rüzgar: Kuzey Ege’de batı ve kuzeybatı, akşam güneydoğudan 3 ila 5 (20-40km/sa), Güney Ege’de kuzey ve kuzeybatıdan 4 ila 6 (30-50km/sa), güneyi 7 (60 km/sa) kuvvetinde; Dalga: 1,0 ila 2,0m, güneyinde 2,0 ila 3,0m; Görüş: İyi.

AKDENİZ HAVA DURUMU

Hava Durumu: Parçalı bulutlu; Rüzgar Kuzey ve kuzeydoğu, batısı akşam saatlerine kadar kuzeybatıdan 4 ila 6 (30-50 km/sa), akşam saatlerinden sonra 5 ila 7 (40-60 km/sa) kuvvetinde; Dalga: 1,5 ila 2,5m, akşam saatlerinden sonra batısında 3,0m Görüş: İyi, yağış anında orta.

VAN GÖLÜ HAVA DURUMU

Hava Durumu: Çok bulutlu; karla karışık yağmur ve kar yağışlı, Rüzgar: Kuzey ve kuzeybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 0,75m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

23 ARALIK İL İL HAVA DURUMU

EDİRNE °C, 8°C

Parçalı ve çok bulutlu

İSTANBUL °C, 9°C

Parçalı ve çok bulutlu

KIRKLARELİ °C, 7°C

Parçalı ve çok bulutlu

KOCAELİ °C, 12°C

Parçalı ve çok bulutlu

A.KARAHİSAR °C, 4°C

Parçalı bulutlu

DENİZLİ °C, 9°C

Parçalı bulutlu

İZMİR °C, 12°C

Parçalı ve az bulutlu

MUĞLA °C, 12°C

Parçalı ve az bulutlu

ADANA °C, 17°C

Parçalı bulutlu

ANTALYA °C, 19°C

Parçalı bulutlu

HATAY °C, 14°C

Parçalı bulutlu

ISPARTA °C, 5°C

Parçalı bulutlu

ANKARA °C, 4°C

Parçalı ve çok bulutlu

ÇANKIRI °C, 6°C

Parçalı ve çok bulutlu

ESKİŞEHİR °C, 6°C

Parçalı ve çok bulutlu

KONYA °C, 4°C

Parçalı ve çok bulutlu

BOLU °C, 4°C

Parçalı ve çok bulutlu

DÜZCE °C, 9°C

Parçalı ve çok bulutlu

KASTAMONU °C, 3°C

Parçalı ve çok bulutlu

ZONGULDAK °C, 8°C

Parçalı ve çok bulutlu

AMASYA °C, 6°C

Çok bulutlu

GÜMÜŞHANE °C, 0°C

Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

SAMSUN °C, 9°C

Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu

TRABZON °C, 9°C

Çok bulutlu ve aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, 400 metre üzeri rakımlı kesimleri kar yağışlı. Yağışlar doğu kesimlerinde yer yer kuvvetli.

ERZURUM °C, -2°C

Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

KARS °C, -2°C

Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

MALATYA °C, 5°C

Parçalı ve çok bulutlu

VAN °C, 1°C

Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı. Yağışlar; kuzey ve güney çevrelerinde yer yer kuvvetli.

ADIYAMAN °C, 10°C

Parçalı bulutlu

DİYARBAKIR °C, 8°C

Parçalı ve çok bulutlu; sabah saatlerinde doğusu yağmurlu

GAZİANTEP °C, 10°C

Parçalı bulutlu

ŞANLIURFA °C, 11°C

Parçalı bulutlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir