Ekonomi

Ticaret Bakanlığı ihale ile satılacak arabaları açıkladı! BMW, Mercedes, Volvo markalı otomobiller çok ucuza satılacak

BMW, Mercedes, Volvo markalı otomobiller başta olmak üzere Ticaret Bakanlığı https://www.eihale.gov.tr/ adresi üzerinden ihale ile çok sayıda arabayı satışa çıkardı.

İhale ile satılacak otomobillerin ihale fiyatlarının yanı sıra araba markaları dikkat çekti.

2014 MODEL ARABALAR SATIŞA ÇIKARILDI

2014 model araçların satışa çıkarıldığı Ticaret Bakanlığı https://www.eihale.gov.tr/ adresi üzerinden vatandaşların başvuru yapmalarının ardından ihaleye katılarak araçları alabilecekleri duyuruldu.

1282250.png

20 BİN TL’YE ARABA SAHİBİ OLABİLİRSİNİZ

20000 TL’den başlayan araçların ihale tarihleri de bakanlığın sitesi üzerinden açıklandı.

Ticaret Bakanlığı ihale sitesinde yapılan araç satışları hakkındaki açıklamada, “İhalede satış bedeline ek olarak %1,517 (binde 15,17) oranında damga vergisi tahsil edilmektedir. Damga vergisinin KDV ve ÖTV’si de ayrıca tahsil edilir. İhalede satış bedeline ek olarak %1,517 (binde 15,17) oranında damga vergisi tahsil edilmektedir. Damga vergisinin KDV ve ÖTV’si de ayrıca tahsil edilir.” denildi.

Öte yandan yapılan açıklama şöyle:

GÜMRÜK MEVZUATINA GÖRE TASFİYESİ ÖNGÖRÜLEN EŞYANIN ELEKTRONİK İHALE YOLUYLA SATIŞINA ESAS ŞARTNAME/SÖZLEŞMENİN EŞYANIN GÖRÜLMESİ BAŞLIKLI 9’UNCU MADDESİNİN 3’NCÜ BENDİ “ Eşya mevcut durumu ile satışa sunulmaktadır. Sistemde yer alan eşyaya ait bilgiler bilgi niteliğindedir. Sistemde teklif veren istekliler e-ihalesi yapılan eşyayı mevcut haliyle görmüş, incelemiş ve e-ihaleye sunulduğu haliyle kabul etmiş sayılır. Bu konuda yapılan itirazlar idarece reddedilir.” HÜKMÜNE AMİRDİR

1282176.png

İHALE GENEL ŞARTLAR

Bakanlık tarafından açıklanan ihale genel şartları ise şöyle:

1 – Kullanıcı, üyelik formunu doldurarak sisteme kayıt olmasıyla bu formda yer alan bilgilerin tam, doğru, kendisine ait olduğunu taahhüt etmiş ve formda yer alan şartları kabul etmiş sayılır. Kullanıcı, üyelik formunda yer alan bilgilerinin eksik veya yanlış olmasından doğan veya doğabilecek olan zararlardan sorumludur.

2 – Eşya mevcut durumu ile satışa sunulmaktadır.Sistemde yer alan eşyaya ait bilgiler, bilgi niteliğindedir.Sistemde teklif veren istekliler e – ihalesi yapılan eşyayı mevcut haliyle görmüş, incelemiş ve e – ihaleye sunulduğu haliyle kabul etmiş sayılır.Teslim edilen aracın sistemde belirtilenlerden farklı çıkması halinde şartnamede belirtilen haller dışında itiraz edilemez.

3 – E – ihale işlemleri için kullanıcıya, istekliye veya alıcıya yapılacak her türlü bildirim sistem üzerinden yapılır ve gerektiğinde ilgililere e-posta veya SMS yoluyla bilgi verilir.Sistemde yer alan bilgilerin kullanıcıya, istekliye veya alıcıya e-posta veya SMS yoluyla yapılan bildirimlerden farklı olması halinde sistemde yer alan bilgiler esas alınır.

4 – En düşük teklif miktarı 100(yüz) TL.’dir.Teklifler 100 TL ve katları şeklinde verilir.

5 – Üyeler tarafından sistem üzerinde kullanılacak teminat ve satış bedellerinin e – ihale uygulaması için döner sermaye adına açılmış banka hesaplarına yatırılması gerekmektedir. Banka ve hesap bilgileri ile ilgili ayrıntılı bilgiye e – ihale ana sayfasında bulunan duyurular bölümünden ulaşılabilmektedir.”

6 – Teminat yatırılmasıyla, sisteme kayıt için gerekli olan üyelik formunda, satış şartnamesinde ve ilgili mevzuat düzenlemelerinde yer alan düzenlemeler ve koşullar ile sistemde yer alan genel ve özel koşullar kabul edilmiş sayılır.

7 – Eşyanın alıcıya tesliminden sonra eşyanın piyasaya arzı, kullanımı veya tescili için alınması gereken her türlü iznin veya belgenin alınması, kayıt, tescil veya bildirim işlemleri alıcı tarafından yerine getirilir ve bunlara ilişkin her türlü mali yük ve yükümlülük alıcı tarafından karşılanır.

8 – Satışlar 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değildir.

9 – Eşyaya ilişkin ÖTV ve KDV ihale bedeli içinden ayrıştırıldığından, maktu olması nedeniyle ihale bedelinden ayrıca alınacağı belirtilenler hariç, ihale bedeli dışında ayrıca ÖTV ve KDV alınmamaktadır.

10 – Tasfiye işletme müdürlüğü, gerekçesini belirterek e-ihale öncesinde, sırasında veya sonrasında eşyanın teslim edilip edilmediğine bakılmaksızın ihaleyi veya satışı iptal etmeye yetkilidir. Alıcı, satış şartnamesinde belirtilen hallerde ihalenin veya satışın iptalini isteyebilir.

11 – Bakanlık, sistemin düzgün ve doğru işleyişi ile sistemde yer alan her türlü bilginin güvenliğinden ve gizliliğinden sorumludur. Sistemde oluşabilecek sorunlar dışında internet, telefon ve GSM hatlarındaki sorunlar gibi sistemden kaynaklanmayan sorunlar veya kullanıcıdan kaynaklanan nedenlerle istekliler tarafından sistemde teklif verilememesi veya Bakanlık tarafından kullanıcı, istekli veya alıcıya e – posta veya SMS yoluyla yapılacak bildirimlerin yapılamamasından Bakanlık sorumlu değildir.Sistemde yer alan her türlü süreç, sistemde yer alan bilgiler doğrultusunda tamamlanır.

12 – Bakanlık, üyelerin kişisel bilgilerini yasal bir zorunluluk olarak istendiğinde, yasal gereklere uygun hareket etmek veya Bakanlığa tebliğ edilen yasal işlemlere uymak zorunda olduğu hallerde açıklayabilir.

13 – E – ihale sonuçları sistemde duyurulur.

14 – Ticaret Bakanlığı elektronik ihale programının, yazılımı ve tasarımı Bakanlığın mülkiyetindedir. Bunlara ilişkin telif hakkı ve / veya diğer fikri mülkiyet hakları ilgili kanunlarca korunmakta olup, bunlar izinsiz kullanılamaz, iktisap edilemez ve değiştirilemez.

screenshot-8.jpgscreenshot-7.jpg

DİĞER İHALELERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir