Sağlık

Uzman isim salgının başından beri açıklanmayan gerçeği ilk defa duyurdu!

Açıklama Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Mutlu, ifadesinde RNA virüslerin DNA virüslerine kıyasla daha fazla mutasyona uğradıklarını belirterek, “Salgının başlangıcından beri, aslında mutasyonlar vardı, devam ediyordu. Bunlar Kovid-19’lu hastalardan elde edilmiş virüsler üzerine yapılan çalışmalarla takip ediliyordu” dedi.

yenicag-akdeniz2.jpg

GEN ÜZERİNDE DEĞİŞİKLİKLER VAR

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Mutlu son dönemlerde gündemde olan mutasyonların çoğalan, yaşayan ve her canlı türünde yaşanabilecek gen üzerindeki değişiklikler olduğunu açıkladı.

coronavirus-vaccine-update-810x608.jpg

SALGININ BAŞINDAN BERİ MUTASYONLAR VARDI

Mutlu, açıklamasının devamında, şunları kaydetti:

“Salgının başlangıcından beri, aslında mutasyonlar vardı, devam ediyordu. Bunlar Kovid-19’lu hastalardan elde edilmiş virüsler üzerine yapılan çalışmalarla takip ediliyordu. Mutasyon dikkat çekti çünkü İngiltere’nin güneydoğusunda vaka sayıları ciddi oranda artış göstermişti. Artan vaka sayılarıyla beraber bu mutasyon, korona virüs hastalarının yarısından fazlasında saptanmaya başlanmıştı. O yüzden de yeni mutasyonun bulaştırıcılığının daha yüksek olduğundan şüphelenildi”

yenicag-akdeniz1.jpg

MUTASYON DAHA HIZLI YAYILIYOR

Mutasyonun daha hızlı yayıldığını söyleyen Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, “Panik olmayı gerektirecek bir durum yok. Virüslerde bu mutasyonlar beklenir. Daha fazla da oluşabilir, insanların yararına ya da zararına olabilir ama şu anda bir şey söylemek çok erken. Başlangıcından beri mutasyon oluşumu devam ediyor. Yaşamda kalabilmek için virüsler birtakım mutasyonlar geliştirmek durumunda. İlerde yeni mutasyonlar da gelişebilir. Bu bizim lehimize ya da aleyhimize olabiliyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir