Gündem

Bilim Kurulu üyesi canlı yayında uyardı! Yılbaşından 10 gün sonra..

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, özellikle ev içi bulaşlarının son dönemde arttığını ifade ederek, vatandaşları tedbire davet etti.

KÜÇÜK GRUPLAR ARASI BULAŞMALAR ÇOK YOĞUNLAŞTI

Özellikle bu dönem içerisinde ev içi bulaşmalarda genellikle küçük grupların daha yoğun bir şekilde bulaştığını ifade ederek, “Bunun hiç sırası değil, küçük gruplar arası buluşmalar çok yoğunlaştı. Unutmayalım ki bu virüsü bizi tanımadığımız değil, en çok tanıdığımız güvendiğimiz birisi bulaştıracak. Buna dikkat etmeliyiz” dedi.

2277115-810x458.jpg

YILBAŞINDAN 10 GÜN SONRA

Eğer yılbaşında kurallara uyulmazsa, vaka sayılarında ciddi bir artış yaşanabileceğini ve özellikle bu durumun faturasının ağır olarak 10 gün sonra ödeyebileceğimizin altını çizdi. Bu sebeple İçişleri Bakanlığının aldığı yılbaşı kararlarına uyulması gerektiği ifade edildi.

tevfik-ozlu-youtube-12-16-9-1591452704-16-9-1598944905.jpg

KONTROLDEN ÇIKMASI ANLAMINA GELİR

Mutasyona uğramış yeni koronavirüsün yüzde 70 oranında daha hızlı bulaşması, salgının kontrolden çıkması anlamına gelebileceğini ifade eden Özlü, “Yüzde 50-70 virüsün daha hızlı bulaştığı bilgili durumunda daha da kontrolden çıkması anlamına gelir. Daha hızlı yayılan virüs belki daha ağır hasta etmeyebilir ama 10 kişi yerine 15 kişiye buluşacak. Bu da yeni vaka sayısı, hastaneye yatan hasta sayısı, ağır hasta sayısı ve kaybedilen hasta sayısında artış anlamına gelir. Bu kötü geleceği ön görerek yapmamız gerek bir şey tek bir şey var tedbiri elden bırakmamak. Virüsün bulaşma hızı isterse 5 kat artsın, biz fırsat vermedikçe virüs bize bulaşamaz. Maske, mesafe ve hijyene dikkat etmeliyiz” açıklamasını kaydetti.

Bir Yorum

  1. Allah aşkına kurallara uyalım ben markete gidip ekmek almaya korkuyorum çünkü evde engelli yegenim var onu korumak zorundayım ne olur azıcık duyarlı olalım yakınlarınıza zarar vermeyelim herkese sağlıklı ömür dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir