Teknoloji

Bakan cep telefonlarındaki yeni dönemi resmen duyurdu! Artık tamamen değişiyor!

Bakan Karaismailoğlu, yaptığı açıklamasında eSim olarak adlandırılan yeni dönemin detaylarını paylaştı. Yeni uygulama sayesinde SİM kartı bilgilerinin yurt dışına çıkmadan yerel olarak kullanılabileceği ve bu şekilde bilgi güvenliğinin sağlanabileceği duyuruldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Karaismailoğlu, “(eSİM)Yeni uygulama ile hassas SİM kartı bilgileri yurt dışına çıkmadan yerel olarak kullanılacak ve bilgi güvenliği sağlanmış olacak” diyerek, merakla beklenen uygulamanın 2021 yılından itibaren kullanılmaya başlanacağını müjdeledi.

headline.jpg

2021 yılında yayınlaşacak olan eSİM uygulaması sayesinde kartların bakımı, stoklanması ve lojistik gibi pek çok maliyette ortaya kalkacak.

eSİM  UYGULAMASI NEDİR?

Hemen hemen her telefona takılan SIM kartlar artık eSİM haline geliyor. Bu uygulama sayesinde yeni bir telefon numarası için SIM kartı kullanmaya gerek kalmadan değişim yapılabilecek. eSİM tek telefon içinde iki hat kullanmaya yardımcı oluyor.

69687.jpg

eSİM UYGULAMASININ AVANTAJLARI NELERDİR?

eSİM uygulamasının avantajları ise şu şekilde ifade ediliyor:

eSİM’ler telefonun içerisine gömülüdür, bu sebeple asla kaybolmaz.

Destekleyen ağlar sayesinde kolayca geçiş yapılabilmektedir.

SIM kart ve SIM kart yuvası artık tarih olacak. Özellikle bazı akıllı telefonlarda SIM kart yuvasına ulaşmak için iğne taşıma zorunluluğu ortadan kalkacak.

fiziki-sim-kartlar-tarih-oluyor-esim-uygulamasi-13816488-6416-o.jpg

ESİM UYGULULAMASI DA GELİYOR

Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi olarak da adlandırılan ESİM uygulamasına ilişkin Bakan Karaismailoğlu, şu açıklamayı kaydetti:

“Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi (ESİM) uygulaması, SIM özelliği olan cihazlarda yer alacak güvenli bir çip marifetiyle uzaktan yüklenebilecek ve yönetilebilecek”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir