Ekonomi

Ev hanımlarına sigorta ve emeklilik verilmesi adına TBMM’de flaş gelişme!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ile Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’na kanun teklifi iletildi. İletilen kanun teklifine göre 25 yıl evli kalan ev hanımlarına sigorta yapılması ve emeklilik hakkının verilmesi için flaş bir adım atıldı.

EV HANIMLARI BEKLİYOR

Uzun bir süredir gündem olan ev hanımlarına emeklilik ve maaş verilmesi konusu bugün TBMM’de gündeme geldi. Meclis’e daha öncelerde de iletilen konuya bugün bir yenisi daha eklendi.

TEKLİF KABUL EDİLİRSE

İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, konu ile ilgili Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ni Meclis’e sundu. Talep edilen Kanun Teklifinin kabul edilmesi durumunda ev hanımı olan kadınlara sigortalı ve maaş bağlanması aynı zamanda emeklilik hakkından yararlanması sağlanacak.

GENEL GEREKÇE

Konu ile ilgili Meclis’e sunulan teklifin bir kısmında şu ifade yer aldı:

“Cinsiyetçi iş bölümüne bağlı olarak ev kadınlarının sayısı her geçen gün artmaktadır. Araştırmalar kadınların %49’unun ücretsiz ev işçisi olduğunu, sadece 2019 yılında 500 bin kadının ev içi hizmetler nedeniyle ücretli çalıştığı işlerinden ayrılmak zorunda kaldıklarını göstermektedir.  Covid-19 pandemisi de pek çok kadının ekonomik özerliklerini kaybetmesine, aileye veya erkeklere bağımlı olmasına ve yoksullaşmasına neden oluşmuştur”

3-1717.png1-7194.png

2-2876.png

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

HDP tarafından TBMM’ye sunulan kanun teklifinin önümüzdeki günlerde gündeme alınması ve komisyonda oylanması bekleniyor. Eğer oylama sonucunda kabul edilirse, düzenleme komisyon gündemine ve daha sonra da TBMM Genel Kurulu’nun gündemine alınacak.

Konu ile ilgili son gelişmeleri size aktarıyor olacağız.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir