Gündem

Son dakika İçişleri Bakanlığı’ndan sokağa çıkma yasağı açıklaması!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bu akşam saat 21.00’de başlayacak ve Pazartesi sabahı saat 05.00’e kadar devam edecek olan sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin İçişleri Bakanlığı’ndan az önce açıklama geldi.

0x0-son-dakika-yilbasi-yasaklari-ne-zaman-basliyor-4-gunluk-sokaga-cikma-yasagi-ayin-kacinda-basliyor-1608656861316-1.jpg

Bakanlık, yaptığı açıklamasında, “Hafta sonlarına yönelik uyguladığımız sokağa çıkma kısıtlamasının dördüncü uygulaması bugün saat 21:00 de başlayıp Pazartesi sabah 05.00’de sonlanacaktır.” denildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada ayrıca, ‘Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günlerde (Cumartesi-Pazar 10.00-17.00 saatleri arasında) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ve fırın ya da ekmek satış bayine yürüyerek gidip gelebileceklerdir” ifadesini kullandı.

BAKANLIĞIN AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, şu ifadeler kaydedildi:

Bakanlığımızca daha önce çıkarılan Genelgelerle; sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşlarımızın temel ihtiyaç malzemelerine ulaşmaları noktasında herhangi bir zorlukla karşı karşıya kalmamaları için gerekli tüm tedbirler alınmıştır.

5fe2eda1c9de3d13d40a29d2.jpg

Bu kapsamda;

“Market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler bugün saat 20.00’ye kadar, Cumartesi ve Pazar günleri ise 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacaktır. Yine belirtilen süre içerisinde marketler ve bakkallar telefonla ya da online olarak aldıkları siparişleri teslim edebileceklerdir.

Lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı işyerleri ise bugün saat 20.00’ye kadar paket servis+ gel-al şeklinde, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterecek olup bu işyerleri Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-24.00 saatleri arasında paket servis faaliyetlerine devam edebileceklerdir.

Cumartesi ve Pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır.

Online sipariş firmaları da Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerinde 10.00-24.00 saatleri arasında siparişleri teslim edebileceklerdir.

Vatandaşlarımız sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günlerde (Cumartesi-Pazar) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ve fırın ya da ekmek satış bayine yürüyerek gidip gelebileceklerdir.

0x0-son-dakika-yilbasi-yasaklari-ne-zaman-basliyor-4-gunluk-sokaga-cikma-yasagi-ayin-kacinda-basliyor-1608656861316.jpg

Bu açıklamalardan da görüleceği üzere sokağa çıkma kısıtlamasının başlayacağı düşüncesiyle temel ihtiyaç malzemesi temini amacıyla fırın, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi, lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı işyerlerinde yoğunluğa sebep olunmasına gerek bulunmamaktadır.

Bu nedenle vatandaşlarımızdan sokağa çıkma kısıtlamasının başlayacağı saat olan 21.00 den önce evlerinde/ikametlerinde olacak şekilde hareket etmelerini, başta büyükşehirlerimiz olmak üzere trafikte oluşabilecek yoğunluklar göz önünde tutarak gerekli tedbirleri almaları hususunu bir kez daha istirham ediyoruz”

Bir Yorum

  1. Ne sokağı kısıklaması böyle kısıklaması olmaz olsun cumartesi pazar çalışıyoruz nasıl böyle sokağa kısıklaması olunuyor malesef

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir