Ekonomi

Yumurta fiyatları vatandaşın cebini yakıyor! Sebebi açıklandı!

Yumurta fiyatlarındaki artış son dönemlerde durdurulamaz bir şekilde artmaya devam ediyor. Kolisinin 24 – 25 TL’den satıldığı yumurtaların kilosu, tavuğun fiyatını resmen geçti. Durum bu şekilde olunca, vatandaşlar yumurta fiyatlarının neden yükseldiğini merak etmeye başladı. Beklenen açıklama geldi.

yumurta-fiyatlari-dibi-gordu-2965335.jpg

FİYATLAR DEĞİŞİYOR

Yumurta fiyatları, yumurtaların büyüklüğüne göre değişkenlik gösteriyor. Afyonkarahisar’da kent genelinde yumurtanın 30’lu koli fiyatı 24 – 25 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Vatandaşlar yumurta fiyatlarının her geçen gün artması sebebiyle, eskisi gibi yumurta alamadıklarını ifade ediyor.

YUMURTA FİYATLARINDAKİ ARTIŞIN SEBEBİ

Vatandaşlar yumurta fiyatlarındaki artışın sebebini merak ederken, fiyatlardaki yükselişin en büyük sebepleri arasında, tavuk sayısındaki azalma olduğu ifade edildi.

yumurta-fiyatlari-bir-yilda-yuzde-100-artti.jpg

SEKTÖRÜN DURUMUNU DEĞERLENDİRECEĞİZ

Tüm Türkiye’de yumurta fiyatlarındaki artışın Afyonkarahisarda’da görülmeye devam ediliyor. Konuyla ilgili Afyonkarahisar Tarım Orman İl Müdürü İbrahim Avar tarafından yapıldı. Acar yaptığı açıklamasında şu açıklamayı kaydetti:

” Hayvan refahının sağlanması için Kafesteki hayvan sayısında bir düşüş meydana geldi. Ayrıca geçtiğimiz dönem Irak’a yumurta ihracatı durmuştu. Bu süreçte üreticiler hayvan sayısını azalttı. Şimdi ihracat yeniden açıldı ancak hayvan sayısının sayısı düşük olduğundan dolayı yumurta fiyatları arttı. Yumurta fiyatları zaten sürekli dalgalı gider; bir azalır, bir düşer. Şimdi yükseldi. Yumurtacılar para kazanıyor yatırım yapacak. Önümüzdeki hafta Yumurta üreticileri ile bir araya gelip sektörün durumunu değerlendireceğiz”

Bir Yorum

  1. Minareyi çalan kılıfını hazırlar devlet diyor haksız kazanç siz diyorsunuz ırak tavuk az bu işi yapıyorsanız insan gibi yapın bi daha aglarsaniz fayda vermez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir