Gündem

Korkutan deprem açıklaması geldi! Alarm zilleri çalıyor! 7’nin üzerinde deprem bekleniyor!

Pampal yapmış olduğu açıklamasında bugün 5,6 şiddetiyle sarsılan Elazığ bölgesi için alarm zillerinin çalmaya başladığın belirterek, insanları korkutmak istemediğinin de altını çizdi. Ancak bu durumunda daha büyük depremlerin olma ihtimalinin altını çizen uzman isim, canlı yayında önemli değerlendirmelerde bulundu.

5e2b541155428005e4a86acb.jpg

BU DEPREMLER DAHA BÜYÜK DEPREMLERİN HABERCİSİ

Bir televizyon kanalına canlı yayında depreme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Dr. Pampal, yaptığı açıklamasında Elazığ bölgesinde daha önce de hasar yapan bir depremle meydana geldiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“O bölge zaten hareketli bildiğiniz gibi daha önce de oldukça hasar yapıcı bir deprem yaşadık. Bu bölge Sivrice- Pütürge arası kırıldı ve ciddi bir depreme neden oldu. Bölge zaten kırılmaya başlamış. Büyük depremlere yol açma potansiyeli olduğu bilinen bir durum. Ama bu son depremler sanıyorum daha önceki depremin bulunduğu bölgede meydana gelmekte o bakımdan çok korkutucu görünmüyor doğrusu. Çevrede pek çok fay var. Oldukça geniş bir alanda geniş zondan oluşuyor. Bir miktar hasar olması normaldir. Tetikleme demeyelim ama zaten tetiklenmeye ihtiyacı yok daha önce de görüldü. Stres transferi söz konusu oldu. Kırılma söz konusu çok da insanları korkutmak istemem doğrusu ama buralarda daha büyük depremler olma ihtimali arttı diyebiliriz. Bu depremler daha büyük depremlerin habercileri gibi algılanabilir, değerlendirilebilir”

1566194668959-233223.jpg

TÜRKİYE’NİN HER YERİ İÇİN ALARM ZİLLERİ ÇALIYOR

Prof. Dr. Pampal, açıklamasında 7 ve 7 üzeri depremlerin oluşma ihtimalinin arttığını ve alarm zillerinin çalmaya başladığını belirterek, “Bu depremler bizler için uyarıcı olma niteliği taşıyor ve artık alarm zilleri çalıyor Türkiye’nin her yeri için. İşte geçen yıl Pütürge, Bu yıl İzmir yaşandı. İstanbul’u bekliyoruz. Buraların tamamında tehlike çok yakın. Bunları erteleme durdurma şansımız yok. Önlem alma dışında yapacak bir şeyimiz yok. Onu da en doğru şekilde yapmalıyız. Depreme dayanıklı, yaşanacak yerleşim alanları oluşturmalıyız. Bu kentsel dönüşüm ile hızla yapılması gereken bir şey. Günü saati bilme şansımız yok. Bu uygulamalarla başlanan yerlerde hızlandırmak, başlanmayan yerlerde de hızla başlayıp bu dönüşümü gerçekleştirmemiz gerekiyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir