Ekonomi

Borcu olan vatandaşlara güzel haber geldi! 1 yıl ertelendi!

TBMM’den çek borcu kararı geldi. Pandemi döneminde binlerce insanı büyük bir yük altına sokan çekler, zamanından önce bankaya ibraz edilerek, bozdurulmasının önüne geçilmiş oldu. Konu ile teklif, Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine Dair Kanun Teklifi görüşülürken son dakika kararıyla açıklandı.

0x0-tbmmden-cek-borcu-olanlara-mujde-karar-kabul-edildi-cek-borcu-olanlar-1609048804651.jpg

BİR YIL DAHA UZATILDI

Çek teklifine ilişkin kanun teklifinde, çeklerin, belirtilen tarihten önce ödenmemesi için bankaya ibrazın geçerli olduğuna dair kararın 1 yıl daha uzatılması kararlaştırıldı. Bu şekilde pandemi döneminde vatandaşları sıkıntıya soka çekler, zamanından önce bankaya ibraz edilerek bozulmasının önüne geçilmiş oldu.

borcu-olana-guzel-haber-1-yil-daha-uzatildi-4853394.jpg

Çek kanun teklifi ışında bir de “Finansal İşlemler” adı altında Barolar Birliği başta olmak üzere pek çok meslek örgütü ve kamuoyunda oluşan tepki üzerine avukatların müvekkillerine bilgi vermesiyle ilgili düzenlemenin kapsamı daraltıldı.

0x0-faizsiz-kredi-mujdesi-15-bin-lira-kredi-destegi-veriliyor-geri-odeme-plani-ve-basvuru-sartlari-1609000075356-001.jpg

KONUYLA İLGİLİ DÜZENLEME

Konuyla ilgili yapılan düzenlemede şu düzenleme yapıldı:

“Savunma hakkı bakımından diğer kanun hükümlerine aykırı olmamak ve Avukatlık Kanunu’nun 35. maddesinin birinci fıkrası ile alternatif uyuşmazlık çözüm yolları kapsamında ifa edilen mesleki çalışmalar nedeniyle edinilen bilgiler hariç olmak üzere, taşınmaz alım satımı, sınırlı ayni hak kurulması ve kaldırılması, şirket, vakıf ve dernek kurulması, birleştirilmesi ile bunların idaresi, devredilmesi ve tasfiyesi işlerine ilişkin finansal işlemlerin gerçekleştirilmesi, banka, menkul, kıymet ve her türlü hesaplar ile bu hesaplarda yer alan varlıkların idaresi işleriyle sınırlı olmak üzere serbest avukatlar”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir