Gündem

1 Ocak’ta psikoteknik raporu zorunlu oluyor! 1.1180 TL para cezası var!

Psikoteknik raporu olmayan sürücülere 1.180 TL para cezası kesilecek olup, araç kullanmaları da yasaklanacak. Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı gönderdiği genelgesinde, psikoteknik raporu olmayan sürücülerin 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren araç kullanması yasaklanacak. İşte psikoteknik raporu hakkında merak edilenler..

psikoteknik-belgesi-gecerlilik-suresi.jpg

PSİKOTEKNİK RAPORU NEDİR?

Psikoteknik raporunun önümüzdeki günlerce zorunlu olmasından sonra sürücüler, psikoteknik raporunun ne olduğunu araştırmaya başladı. İl Sağlık Müdürlükleri tarafından yetki verilen merkezlerde sürücülerin alabileceği bu rapor sayesinde araç kullananların güvenli araç kullanmalarını sağlamasının yanı sıra bir takım yeteneklerin de ölçüyor.

PSİKOTEKNİK TESTİ NE KADAR SÜRÜYOR?

Yetkili bir merkezde yaptıracağınız psikoteknik testinin süresi ortalama 1 saat sürüyor. Sürücülerin bu noktada zihinsel ve psikomotor yeteneklerini ölçen testler sonucunda psikiyatri uzmanına muayene olan sürücüler rapor alabiliyor. Alınan raporlar ise son aşamada il ya da İlçe Sağlık Müdürlükleri tarafından onaylanıyor.

gorus-koordinasyon-testi.jpg

PSİKOTEKNİK RAPORU ÜCRETİ NE KADAR?

Psikoteknik raporunun ücreti, sürücülerin tercih ettiği ile göre değişkenlik gösterebiliyor. Testlerin asgari ücreti, değerlendirmenin yapıldığı il sağlık müdürlüğü tarafından ilgili meslek kuruluşunun görüşü alındıktan sonra il umumi hıfzıssıhha kurulu tarafından belirleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir