Eğitim

Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? Bilim Kurulu üyesi tarih vererek açıkladı

Koronavirüs salgınından dolayı okullarda uzaktan eğitim devam ederken Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? sorusunun cevabı milyonlarca öğrenci ve öğrenci velisi tarafından merak ediliyor.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüs süreci hakkında yaptığı açıklamada tedbirleri gevşetmeyi konuşmak için erken olduğunu dile getirdi.

BİLİM KURULU ÜYESİ KAYIPMAZ YILBAŞI AÇIKLAMASI

“Yılbaşındaki kapatmanın da önemli etkisi olacak.” diyen Kayıpmaz, “Burada tıpkı Kurban Bayramında söylediğimiz gibi yılbaşı da önemli bir eşik. Dışarıda toplanmak yasak; ama evlerde de bir araya gelmemeye özen göstermek durumundayız. Hem komşularımız hem akrabalarımız hem sevdiklerimizle uzaktan yeni yıla girmek durumundayız. Çünkü ev içinde, apartman içinde komşularla toplanma gerçekleştiğinde hastalık da kendini yaymak için fırsat bulacak. Maskesiz geçirilen süre arttıkça birçok kişinin hastalığı kapma ihtimali var. Ondan dolayı yılbaşı kritik bir eşik. Yılbaşına dikkat etmemiz lazım. Kesinlikle vatandaşlarımız Kurban Bayramında yapılan hataları yapmamalılar. Hane halkıyla bir evcil hayvanımızla kedimizle vakit geçirebiliriz. Bazı otel ve villalar kiralayanları duyuyoruz. Mutlaka evlerinde hane halkıyla girin yeniyıla.” ifadelerini kullandı.

screenshot-11.jpg

YILBAŞI NASIL GEÇİRİLMELİ?

Görevi başında yeniyıla girecekler hakkında da açıklama yapan Doç. Dr. Kayıpmaz,  “Onların haricinde kalan kişilerin mutlaka hane halkıyla geçirmesi gerek. 3 komşunuzla bile bir araya gelseniz 10 kişi arasında bir kişi bile pozitif olsa geçireceğiniz birkaç saat içerisinde kalan birçok kişiye de o ortamda enfekte etme riski var. Kendileri hastalığı hafif geçirse bile evde farklı hastalıkları olanlara bulaştırabilir. Bu kişiler ağır geçirebilir. O kişilerin yaşamını kaybetmesine istemeden de olsa neden olabilirler. Bu nedenle yılbaşını çok hassas biçimde geçirmemiz gerekiyor” dedi.

bakan-selcuk-ogrencilere-ucretsiz-maske-verecegiz-782710-5.jpg
YÜZ YÜZE EĞİTİM NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Okullarda yüz yüze eğitim ile ilgili tarih vererek açıklamada bulunan Doç. Dr. Kayıpmaz, “Yüz yüze eğitimde şubat ayının başlarındaki vaka sayıları, hasta sayıları, hastanelerdeki doluluk oranlarına dair veriler incelenip ona göre karar verilecektir. 

5f61277255428512c0d4fb72.jpg

Başlayabilir; ama başlaması da tabii temel eğitim dönemindeki çocuklardan  başlayarak yine olur.

Tıpkı geçtiğimiz sonbaharda olduğu gibi. Öncelikli olarak belirli sınıflardan başlayarak yine kademeli ve seyreltilmiş bir eğitim olabilir ikinci dönem için. Ama bunu da henüz konuşmak için erken. Bunu da Şubat ayında tekrardan bir masaya yatırmak gerekecektir” şeklinde konuştu.

Bir Yorum

  1. 8. Ve 12. Siniflarla lutfen 1.ci sinif ve 2. Ve 3 ve 4 ün telafisi var..ama 8 ve 12 lerin yok hele 12.siniflarin..yazik ettiniz bu nesle.duzgunce bir sisteme oturtup 8 ve 12.sinif ogrencilerini bu kadar uzakta birakmak okuldan.online sistem yuzyuxe gibi degil. Tum onlemler alinarak sistemli bicimde 8 ve 12 leri açın lutfen.sinava bisi kalmadi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir