Sağlık

Hiçbir tedbir fayda etmedi! Hızla yayılıyor!

Geçtiğimiz günlerde ilk olarak İngiltere’de tespit edilen ve hızlı bir şekilde yayıldığı ortaya çıkan mutasyona uğramış koronavirüs daha sonra Hindistan’a yayıldı. Toplam da 20’den fazla ülkede görülen mutasyona uğramış koronavirüs hızla yayılıyor.

İNGİLTERE SINIRLARINI KAPATMIŞTI

İngiltere’de ortaya çıkan mutasyona uğramış koronavirüse karşın pek çok ülke, bir süreliğine İngiltere’ye kapılarını kapatmıştı. Hindistan’da kapılarını kapatan ülkelerden biri. Ancak alınan tedbirlere rağmen virüs Hindistan’a da sıçradı.

18589256-303.jpg

HANGİ ÜLKELERDE MUTASYONA UĞRAMIŞ KORONAVİRÜS VAR?

Mutasyona uğramış koronavirüsün hangi ülkelerde görüldüğü merak konusu oldu. Virüsün görüldüğü ülkelerden bazıları şu şekilde:

İngiltere, Hollanda, Danimarka, Fransa, İtalya, İspanya, İsviçre, İsveç, Finlandiya, İrlanda, Almanya, Belçika, İzlanda, Kanada, Japonya, Singapur, Hong Kong, Güney Kore, Hindistan, İsrail ve Lübnan.

corona-reuters23-16-9-1609260231.jpg

YERLİ AŞILAR MUTASYONA KARŞI ETKİLİ

Konuyla ilgili açıklama yapan Erciyes Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız üretilen yerli aşının mutasyona karşı etkili olduğu şu şekilde ifade edildi:

“Bizim aşımız inaktif bir aşı, Çin aşısı ile aynı. Yani biz Çin aşısının sadece zaman olarak gerisindeyiz. Onlar Faz-3’ü bitirmek üzereler. Bizim aşımız Faz-1’i bitirdi ve Faz-2’ye başladık. Faz-1’de aşının güvenilirliğine bakılır. Bu açıdan baktığımızda bizim aşımızda bazı kan testlerinde ufak tefek değişiklikler olsa da hiçbir yan etkisinin olmadığı, aşıyı kullanmamızı engelleyecek bir sorun olmadığını gördük”

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir