Ekonomi

Emlakçılar için yeni karar 1 Ocak’tan itibaren uygulanmaya başlanıyor!

Akdoğan, yaptığı açıklamasında, “Artık 1 Ocak tarihinden sonra bu denetimlerin ve kontrollerin yapılmasını istiyoruz. Başka bir uzatma ya da gecikme olmaması lazım. Yetki belgesi alan 23 bine yakın işletme bu uygulamaların başlamasını bekliyor” dedi.

1-ocak-tan-sona-yetki-belgesi-olmayan-emlakci-ilan-giremeyecek-h99745-a3fbf.jpg

UYARILAR GELDİ

Akdoğan açıklamasında hem emlakçı hem de tüketicilere bir takım uyarılarda bulundu. Yaptığı açıklamasında sözleşmeli çalışılması gerektiğini hatırlatan uzman isim, şunları söyledi:

“Tüketiciler mağduriyet yaşamamak için çalışacakları emlak işletmelerine yetki belgelerini sormalı, yetki belgesi olmayan işletmelerle çalışmamalıdır. Ayrıca emlak işletmeleri ile gerek alım satım işlemlerinde gerekse de kiralama işlemlerinde sözleşmeli çalışmaları gerektiği unutulmamalı”

155312621-ilan.jpg

1OCAK’TAN İTİBAREN

Açıklamasına devam eden TÜGEM Başkanı, emlakçıların yetkilendirme sözleşmesi yapmadan herhangi bir taşınmasız ilanını girmeyeceklerini belirterek, “Emlak işletmeleri yetkilendirme sözleşmesi yapmadan bir herhangi bir satılık ya da kiralık taşınmazın ilanını giremezler. Ayrıca 1 Ocak itibarıyla işletmelerin, emlak danışmanları ile sözleşmeli işletmelerine ilişkin bilgileri Taşınma Ticareti Bilgi Sistemine kaydetmeleri gerekiyor. Eksikler bir an önce işletmeler tarafından tamamlanmalı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir