Ekonomi

Yargıtay’dan ucuz ekmek satışıyla ilgili flaş karar!

Yargıtay, 2015 yılında 1 TL’nin altında ekmek satışı yapan fırına açılan davayı inceledi. Yaptığı inceleme sonucu sonrasında fırınların belirlenen fiyatın altında satış yapılması kararının haksız rekabete neden olduğuna hükmetti. Detaylar haberimizde

1226017.jpg

MAHKEME 4 YIL SÜRDÜ

Antalya Ekmek Üreticileri Derneği’nin avukatı Şerife Sultan Alp yaptığı açıklamasında şu ifadeyi kaydetti:

“2016 yılında haksız rekabet oluşturduğu gerekçesiyle ve ekmeğin sağlıklı koşullarda üretilebilmesi nedeniyle 1 TL’nin altında satılmaması nedeniyle açmış olduğumuz bir dava var. Dava yerel mahkeme, Bölge Adliye Mahkemesi ile Yargıtay arasında 4 sene sürdü. Yerel mahkeme, geçen sene verdiği kararda 1 TL’nin altında ekmek satılmasının haksız rekabet oluşturduğuna hükmetti. Bu karar, Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onandı. Sonrasında dava temyiz edildi”

HAKSIZ REKABET OLUŞTURUYOR

Alp, açıklamasının devamında tazminat davası açma hakları olduğunu söyleyerek, “Karara göre ekmeğin 1 TL’nin altında satılması haksız rekabet oluşturuyor. Halkımız ucuza ekmek yesin, herkes gıdaya ulaşabilsin; ancak burada önemli olan nokta 1 TL’nin altında satılan ekmeğin, sağlıksız koşullarda üretilmesidir. Davayı ilk kazandığımızda karşı taraftan anlaşma için bir arama olmuştu ama sonrasında bunu devam ettirmediler. Bizim bu davayı kazanmamız, tazminat davası açma hakkını da veriyor” dedi.

yargitay-ucuz-ekmek-satisinin-haksiz-olduguna-h-4858604.jpg

BU KARARIN ALINMASI İYİ OLDU

Yargıtay’ın verdiği haksız rekabet kararına ilişkin konuşan Muratpaşa’da fırın sahibi olan Ali Danış şu sözleri söyledi:

“Böyle bir kararın alınması bizim için de iyi oldu. Haksız rekabetin önüne geçebilmek için doğru olan buydu. Geçen ay 110 TL’ye aldığımız unu, bu ay 146 liraya almaya başladık. Girdilerimiz arttı, biz de fiyatın tekrar belirlenmesi için talepte bulunduk. Milletimiz biraz daha bilinçlendi, sağlıksız şekilde üretilen ucuz ekmeğe fazla talep olmuyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir