Gündem

Adalet Bakanlığı resmen duyurdu! 30 büyükşehirde uygulanmaya başladı!

Adalet Bakanlığı resmi web sayfası üzerinden açıklama yaparak, e-duruşma uygulamasının 30 büyükşehirde uygulanmaya başladığını duyurdu. Detaylar haberimizde..

RESMİ AÇIKLAMA YAPILDI

Adalet Bakanlığı resmi web sayfasında yaptığı açıklamasında şu ifadeyi kaydetti:

Yargı reformu kapsamında 2020 yılında hayata geçirilen en önemli reformlardan biri de hukuk mahkemelerinde avukatların video konferans sistemiyle duruşmalara katılmalarına imkan veren e-duruşma uygulamasının başlamasıydı. Adalet Bakanlığı tarafından yazılımı yerli ve milli imkânlarla geliştirilen ve 15 Eylül’de başlayan e-duruşmanın uygulandığı mahkeme sayısı sadece üç buçuk ay gibi kısa bir sürede 405’e çıktı.

screenshot-5-001.jpg

Avukatların hukuk mahkemelerinde taraf oldukları duruşmalara bulundukları yerlerden video konferansla katılmalarını sağlayan e-duruşmanın kapsamı genişledi. E-duruşmanın uygulandığı 30 büyükşehirdeki mahkemelere 76 mahkeme daha katıldı. Böylece e-duruşmanın uygulandığı mahkeme sayısı 405’e yükseldi. Sistem İstanbul Bakırköy ve Ankara Batı Adliyesindeki hukuk mahkemelerinin tamamında uygulanmaya başlandı.

Yargı reformu kapsamındaki en önemli hedeflerinden biri olan ve avukatların bulundukları yerden duruşmalara katılabilmesini sağlayan e-duruşma sisteminin testi, Ankara Batı Adliyesi’nde Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün katılımıyla Haziran ayında gerçekleştirilmişti. 2020-2021 adli yılının başında da Ankara’da pilot uygulamasına başlanan e-duruşma, bugün itibariyle 30 büyükşehirde uygulanıyor. E-duruşmayı büyük bir memnuniyetle karşılayan avukatlar, uygulamayı yakından takip ediyor.

E-DURUŞMA NASIL YAPILIYOR?

Konuyla ilgili yayımlanan içerikte, e-duruşmanın nasıl yapıldığı ifade edildi. UYAP Avukat Portalı üzerinden Duruşma Sorgula menüsünden sorgulama yapılarak, ilgili duruşmadan 24 saat önce olmak kaydıyla E-Duruşma talebi gönderilir. Mahkeme Başkanı/Hakimi tarafından talep değerlendirilerek talebin kabul edilmesi halinde duruşma, elektronik ortamda gerçekleştirilir.

screenshot-6-001.jpg

HANGİ İLLERDE VAR?

Yapılan açıklamada şu anda 30 büyükşehirde uygulamanın kullanıldığı belirtildi. Uygulamanın kullanıldığı iller şu şekilde:

İstanbul, Adana, İzmir, Ankara, Bursa, Balıkesir, Hatay, Kayseri, Muğla, Kahramanmaraş, Mersin, Mardin, Manisa, Tekirdağ, Sakarya, Eskişehir, Denizli, Gaziantep, Kocaeli, Diyarbakır, Van, Erzurum, Konya, Trabzon, Antalya, Malatya, Ordu, Samsun, Şanlıurfa.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir