Sağlık

Koronavirüste sevindiren haber geldi! Artık koronavirüs 10 saniyede tespit edilecek!

Geliştirilen yeni tanı sisteminde virüsün sadece 10 saniye içerisinde yüzde 99 güvenilir tespit edileceği ifade edilirken, bu işlemin burunda sürüntü almadan yapılabileceği belirtildi.

111483450-korona2.jpg

YABANCI PCR TESTLERİNİN YERİNİ ALMASI BEKLENİYOR

Tüm dünyada bir ilk olarak adlandırılan bu ürünün Diagnovir olarak adlandırıldığı ve yabancı menşeli PCR testlerinin yerini alması bekleniyor. Konuyla ilgili açıklama Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar tarafından yapıldı.

TÜM DÜNYAYA DİZ ÇÖKTÜRDÜ

Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, yaptığı açıklamasında koronavirüsün tüm dünyaya diz çöktürdüğünü ifade ederek, “Korona virüs, 150 nanometre boyutunda bir parçacık. UNAM araştırmacılarımız yıllarca nano boyuttaki parçacıklarla uğraştılar. Dolayısıyla bu konu, nanoteknoloji ile uğraşan hocalarımızın tam alanına giriyor” dedi.

BÜTÜN DÜNYA BU ÜRÜNDEN FAYDALANACAK

Atalar, açıklamasının devamında projenin tamamlandığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Proje tamamlandı ve PCR’ın yerini alabilecek hem de çok hızlı yani saniyeler içinde sonuç verebilen bir yöntem geliştirildi. Pozitifse hemen sonuç veriyor, negatiflik olması halinde kontrollerle biraz daha uzun sürüyor. Yapılan kontrollerde bu yöntemle pozitif bulduklarımızın PCR’ı negatif çıksa bile birkaç gün sonra PCR’larının pozitife döndüğünü gördük. Bu cihaz tamamen Türk malı. Türkiye’ye ait eşi bulunmayan bu teknolojiden bütün dünya faydalanacak. Bunu tabii hocalarımıza ve Bilkent UNAM’daki araştırma ortamına borçluyuz. Kitleri de çok ucuz, cihazla seri halde testler yapılabilir. Bir kişinin çok hızlı bir şekilde pozitif olduğunu bulup karantinaya almak, salgını kontrol altına almak için çok önemli. Teknoloji, aynı zamanda koronavirüs benzeri salgınlarda kullanılabilecek özellikler taşıyor”

472411.jpg

DOĞRULUK PAYI YÜZDE 99

Bilkent Üniversitesi Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (UNAM) baş araştırmacılarından Doktor Öğretim Üyesi Bülend Ortaç  açıklamasının devamında, testin yüzde 99 oranında sonuç verdiğini belirterek, “Sadece ağızdan alınan sürüntü için hızlı bir kit ve optik düzenekle hızlı tanı yapabilen cihaz geliştirdik. PCR testi, hata payı yüksek ve hastalık başladıktan 2-3 gün sonra sonuç veren bir yöntemken bizim sistemimiz saniyeler içinde ve hastalığın erken evresinde sonuç veriyor, doğruluk payı ise yüzde 99’lık oran ile çok çok yüksek. Hastalar üzerinde yaptığımız testlerde, PCR testlerinin çok öncesinde sonuç aldık”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir