Ekonomi

Zam üstüne zam! Yumurtanın 1 kolisi 50 TL olacak!

Önceden kahvaltılara, çeşitli yemeklere, tatlı ve tuzlulara rahatlıkla kullanılan yumurta, artık gelen zamla birlikte, kullanırken düşündürmeye başladı. Sadece 2 ay içerisinde yumurtaya ortalama yüzde 80-90 oranında zam yapıldı.

yumura14862676155fdd9cad6096c.jpg

BİR KOLİ 35 – 40 TL’DEN SATILIYOR

Çeşitli marketlerde yumurtanın kolisi 35 – 40 TL arasında satışa çıkartılıyor. Yumurtadaki anormal fiyatlandırmayı denetleyen Samsun Kasaplar Odası Tavuktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Pamuk, bu artışın döviz kuru kaynaklı olduğunu ifade etti.

TAVUĞUN KİLOSUNA ZAM GELİRKEN, YUMURTAYA DA GELDİ

Pamuk, yaptığı açıklamanın devamında, “Tavuk ve yumurtadaki artışın sebebini dolar olarak söylüyorlar. Tavuk dolar yiyor diyebiliriz. Tavuk kilo bazında en az 2-3 lira zamlandı. Tavuğun kilosuna bu zam gelirken asıl zam yumurtaya geldi. Yumurta satışını da kaldırdık. Yumurta satmazsak fiyat düşer diye düşünüyoruz. Birçok esnaf da böyle yapıyor. 15-20 liraya alınmayan yumurtanın kolisi bu günlerde 35-40 liradan satılıyor” ifadesini kullandı.

ic-piyasadaki-arz-fazlasi-yumurtanin-koli-fiyatini-5-lira-altina-dusurdu-687x400.jpg

ÖNLEM ALINMAZSA BİR KOLİ 50 TL OLABİLİR!

Mustafa Pamuk, bu artışların önüne geçilmezse bir kolinin fiyatının 50 TL olabileceğini iddia etti. Açıklamasında ise şunları kaydetti:

“Yumurta korkunç bir şekilde artmaya devam ediyor. Eğer ki önlem alınmazsa bir koli yumurtayı 50 TL’ye yiyebiliriz. Pandeminin ardından zamlar coşmaya başladı. Buna bir ‘fırsatçılık’ mı denir bilinmiyor. Bu kadar zam gelmemesi lazım. Bunun kesinlikle denetlenmesi lazım”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir