Dünya

Tüm dünya alarm halinde! Mutant virüs aşıya karşı..

İngiliz bilim insanları, İngiltere’de ortaya çıkan ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 17’den fazla ülkede görülen mutasyona uğramış koronavirüsle ilgili araştırma yapıyor. Yaptıkları araştırma sonucunda özellikle Güney Afrika’da süper bulaşıcı olan mutant koronavirüsün aşıya karşı bağışıklık kazanmış olabileceği durumu herkesi alarm durumuna geçirdi.

633x358-mutasyon-nedir-corona-virusunun-mutasyona-ugramis-hali-daha-mi-tehlikeli-iste-tum-bu-sorularin-yanitlari-1609567567189.jpg

ENDİŞELERİN KAYNAĞI PROTEİN YAPISINDAKİ DEĞİŞİKLİKLER

Oxford Üniversitesi bilim nisanı, açıklamasında Güney Afrika’da keşfedilen bu türün, İngiltere’de keşfedilen türden daha endişe verici olduğunu çünkü bulaşmanın daha fazla olduğunu belirtti. Bell, açıklamasında ise, “Güney Afrika formuyla endişelerin kaynağı, türün protein yapısındaki önemli değişikliklerdir. Ancak bu farklılıkların aşıların etkilerini tamamen ortadan kaldıracak kadar ciddi olmadığını düşünüyorum” ifadesini kullandı.

VİRÜSTEN KURTULMAK İÇİN HERKESİN AŞI OLMASI GEREKİYOR

Virüsün tamamen ortadan kaldırılması için bütün insanların aşı olması gerektiğini belirten Bell, bu durumun aylar ve hatta yıllar sürebileceğini, “Virüsün tamamen ortadan kaldırılması için bütün insanların aşılanması gerekiyor, bu aylar hatta yıllar sürebilir. Herkes sakin kalmalı. Her şey yoluna girecek” şeklinde ifade etti.

0x0-son-dakika-haberi-iste-corona-virus-mutasyonunun-gorulugu-2-sehir-bakan-koca-duyurmustu-1609570295225.jpg

DAHA FAZLA KİŞİYE BULAŞACAK

Warwick Üniversitesi’nden moleküler onkolog Profesör Lawrence Young,ise konuyla ilgili yaptığı değerlendirmesinde şunları kullandı:

“Eğer bu tür, Güney Afrika’dan gelen verilerin gösterdiği kadar bulaşıcıysa, o zaman son zamanlarda sadece birkaç vakayı tanımlamak, muhtemelen sadece bir ipucu. Buzdağının görünen yüzü sanırım. Bu tür şu ana kadar sadece birkaç kişide tespit edilmiş olabilir ancak mutant virüsün aramızda dolaştığını ve daha fazla kişiye bulaşacağını düşünüyorum”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir