Gündem

Herkesi yakından ilgilendiriyor! Koronavirüsle ilgili korkutan uyarı geldi!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü çok kritik bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada, “hastalığı atlatan kişilerin vücutlarındaki antikorlara güvenerek rehavete kapılmamaları gerektiğini ifade ederek, “Kimse güvende değil, tedbirlere uymak lazım” dedi.

5e907d8d55427e1c2ce22de0.jpg

“KİMSE GÜVENDE DEĞİL!”

Prof. Dr. Özlü, yapmış olduğu açıklamasında büyük çoğunlukla antikor oluştuğunu ancak bazılarının ikinci defa hasta olabileceğini şu şekilde ifade etti:

“İnsanlarda büyük çoğunlukta antikor oluşuyor ama bazıları ikinci kez hasta olabiliyor. Bu durumun birçok örneği var. Koronavirüs salgınında hastalığı atlatanların vücutlarında antikor oluştuğunu düşündükleri için rehavete kapılmamaları gerekir. Kimse güvende değil, tedbirlere uymak lazım. Genel itibarıyla kaliteli iyi bir uyku uyumak gerekiyor. Sıvı tüketimi, dengeli ve sağlıklı beslenmek de oldukça önemli. Hareketli bir yaşamınızın olması da bağışıklığı güçlendirir”

headline.jpg

İNSANLAR HEMEN KENDİNİ SOKAĞA ATTI

Trabzon’da yaşayan Faruk Yanık, yılbaşı sokağa çıkma yasağı sonrasında insanların hemen kendini sokağa attığını belirterek, “İnsanlar yılbaşı ile birlikte gelen 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının ardından kendilerini sokağa attılar. Her yer çok kalabalık. Sosyal mesafe kuralına uyulmuyor. Kurallara uymak gerekiyor. Ben ve ailem hastalığı geçirdik. Annem hastalığı ağır atlattı, ben koku ve tat duyumu kaybettim. Ama hiçbir zaman ‘Hastalığı ne de olsa geçirdim’ deyip rehavete kapılmadım. Yapılan araştırmalar sonucunda hastalığı ikinci kez geçirenler olduğu ortaya çıktı. Bu defa ağır bir şekilde hastalığı geçirdiklerini araştırmalar ortaya koydu. Bu hastalığın yaşı veya kronik rahatsızlık seçtiği de yok. Her şey bizim elimizde. Kurallara uymamız ve dikkatli olmamız gerekiyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir