Ekonomi

Sokağa çıkma yasağı kapsamında verilen para cezaları hakkında flaş açıklama!

Koronavirüsün yayılmasını engellemek adına hafta içi her gün 21.00 – 05.00, hafta sonu ise Cuma akşamı 21.00 ‘den Pazartesi sabahı 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor. Yasakların uygulandığı bu zaman diliminde ceza alan vatandaşlar, cezaların iptal edilip edilmeyeceğini merak ediyor. Konuyla ilgili uzman isimden flaş açıklama geldi.

sokaga-cikma-yasagi-aciklamasi-bakanlik-duyurdu-4864709.jpg

Konuyla ilgili önemli noktalara değinen Avukat Recep Çıklatekerlio, yaptığı açıklamasında Anayasa’da yer alan bazı maddelere değinerek, idari para cezasına karşı itiraz edilebileceğini ifade etti.

ANAYASA’NIN 13 VE 15. MADDELERİ

Avukat Çıklatekerlio, yaptığı açıklamasında Anayasa’nın şu maddelerinin altını çizdi:

“Görüldüğü üzere; Anayasa’nın 15. Maddesi gereğince kişilerin temel hak ve hürriyetlerinin sınırlandırılması ‘savaş, seferberlik veya olağanüstü hal’ durumunda öngörülmüştür. Dolayısıyla günümüzde ilan edilen bir “savaş, seferberlik veya olağanüstü hal” olmadığı gözetildiğinde Genelge ile verilen sokağa çıkma yasağı kararı Anayasa’nın 13. Maddesine aykırı olacaktır.

sokaga-cikma-yasagi-depo-16-9-1596834969-16-9-1606887364.jpg

Tüm anlatılanlar ışığında Anayasa’nın 13. Maddesi kapsamında temel hak ve hürriyetlerin kısıtlanması Anayasanın 15. Maddesi ile 119. Maddesi kapsamında ve hakkın özüne dokunulmadan yalnızca kanunla sınırlandırılabileceği sabittir. Bu doğrultuda İl İdare Kanunu ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na dayanılarak “Genelge” ile sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi Anayasaya aykırılık teşkil etmektedir”

yasak-1609765721.jpg

İDARİ PARA CEZASINA İTİRAZ EDİLİR Mİ?

Sokağa çıkma yasağı kapsamında verilen para cezalarına itiraz edilebileceğini ifade eden uzman isim, vatandaşların, idari para cezası kararına karşın tebliği tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurabileceği ifade edildi.

Ancak 15 günü geçen başvurular için idari yaptırım kararının kesinleşeceğini ifade eden Avukat Recep, “Anayasa’ya aykırı şekilde Genelge ile sokağa çıkma yasağı kararı verilmesi ve bu kapsamda da vatandaşlara idari para cezası verilmesinin; suçta ve cezada kanunilik ilkesine aykırılık teşkil edeceğinden “idari para cezasına itiraz doğrultusunda iptaline” imkân vereceği görüşündeyim” açıklamasını yaptı.

Bir Yorum

  1. Sanki devlet suc mu işledi yasak getirince milletin aklına getirince iyi biseymi yaptınız saglimiz için sart

  2. Halkın sağlığı için alınan kararlar,olağan üstü kararlardır.O ,cezalar tıpış tıpış ödenecek.Milletin sağlığı için harcanan molyarları,o zaman o avukat ödesin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir