Dünya

Koronavirüste yeni tedavi tüm dünyaya umut oldu! Her 10 kişiden 9’unda etkili!

ABD’li bilim insanları yaptığı çalışma sonucunda yeni doğan bebeklerin kordon kanında bulunan kök hücrelerin koronavirüs hastalarının hayatta kalma ihtimalini 2 kat arttırdığı ortaya çıktı. Yapılan çalışma FDA’dan onay aldı.

“AKILLI BİR BOMBA TEKNOLOJİSİ”

Çalışmanın yazarı olan Profesör Camillo Ricordi, yaptığı açıklamasında, “Kök hücre tedavisi normal bağışıklık tepkisini geri yüklemek ve yaşamı tehdit eden komplikasyonları tersine çevirmek için akciğerdeki akıllı bir bomba teknolojisi gibi” ifadesini kullandı.

5e8701055542800bc45246ba.jpg

“2 KAT ARTTIRDIĞI ORTAYA ÇIKTI”

ABD’de bulunan Miami Üniversitesi’ndeki bilim adamları yeni doğan bebeklerde bulunan kordon kanındaki kök hücrelerin 85 yaşın altındaki ağır koronavirüs hastalarının yaşama olasılığının 2 kat arttırdığı ortaya çıktı. Tek bir göbek kordonunun 10 bin hastanın hayatını kurtarabilecek kadar kök hücre içermesi, bilim dünyasında heyecanla karşılandı.

111483450-korona2.jpg

SİTOKİN FIRTINASINI ENGELLEDİ

Çalışmanın başyazarı Giacomo Lanzoni yaptığı açıklamasında şu ifadeyi kaydetti:

“Sonuçlarımız kök hücre tedavisinin güçlü anti-enflamatuar, immünomodülatör etkilerini doğruladı ve hücrelerin şiddetli Covid-19 hastalarında ölüme neden olabilecek sitokin fırtınasını engelledi. İntravenöz (damar içi enjeksiyon) olarak verildiğinde, kök hücreler doğrudan akciğerlere ilerliyor, bu da akut solunum sıkıntısı sendromu olanların tedavisini hızlandırıyor”

screenshot-1-001.jpg

1 HAFTA İÇERİSİNDE ONAY ALDI

Ricordi açıklamasının devamında ise, “Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) başvurduk ve önerdiğimiz randomize kontrollü çalışmamızı bir hafta içinde onayladılar. Şu anda, kök hücreleri henüz ciddi bir şekilde hastalanmamış ancak hastalığın ilerlemesini durdurup durdurmadıklarını görmek için ventilasyon gerektirme riski taşıyan hastalarda kullanmayı planlıyoruz” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir