Gündem

Türk doktordan tarihi başarı! Ölümcül hastalığın tedavisi bulundu!

Türk doktorun, tarihi başarısı Nature Immunology’ın Ocak 2021 sayısında yer aldı. Ölümcül çocuk hastalığına karşı kesin tedavi bularak tarihe geçen uzman doktorun açıklamaları ve merak edilen detaylar haberimizde

TEDAVİ DETAYLARINI AÇIKLADI

Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Oğuzhan Özen ve ekibi, 2017 yılında tanısını koyduğu ölümcül çocuk hastalığının kesin tedavisini buldu. Türk doktor, Nature Immunology Ocak 2021 sayısında geniş yer bularak, tedavi hakkında detayları aktardı.

prof-dr-ahmet-oguzhan-ozen-in-chaple-basarisi-4870139.jpg

2017 YILINDA İSMİNİ VERDİK

Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Oğuzhan Özen yapmış olduğu açıklamasında şu ifadeleri kaydetti:

“2014 yılına kadar takip ettiğimiz iki olguda nedenini bilmediğimiz ve tedavi başarısı sağlayamadığımız olgularımızın kökenini araştırmaya karar verdik. Birkaç yıl laboratuvar da çalışarak bir bağışıklık sistemi hastalığı olduğunu ortaya koyduk ve 2017 yılında “CHAPLE” hastalığı ismini verdik. Yaklaşık 6 yıllık çalışmamız boyunca Amerika ve Avrupa’dan araştırmacılarla iş birliği yaptık. Marmara Üniversitesi bu araştırmalarda öncülük üstlenmiştir”

TEDAVİ TÜM DÜNYADA GENİŞ YER BULDU

Hastalığa karşı bulunan tedavinin uluslararası dergilerde geniş yer aldığını söyleyen uzman isim açıklamasının devamında, “Bu hastalığın tanısının koyulması ve tedavi keşfinin önemi, nadir hastalıkları çalıştığınızda daha yaygın hastalıkları anlamınızda fayda sağlıyor. Biz bu hastalıkta sistem bozuklarını bağırsak hastalığıyla ilişkilendirdik ve çok önemli bir bulguydu. Bu derece yankı uyandırmasının sebebi ölümcül olan ve kuşaklar boyunca çocukları hasta eden bir hastalığa yüzde yüz başarılı bir tedavi geliştirmiş olmamız. Bu iki nedenden dolayı uluslararası yankı buldu. En son makalemiz “Nature Immunology” Ocak 2021 sayısında geniş yer alarak çok fazla dikkat çekti” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir