Ekonomi

İŞKUR açıkladı! Annelere 95 TL ödeme ve çocuklar için kreş yardımı yapılacak!

Anne Projesi’ne göre işbaşı eğitim mesleki eğitim kursları ile işe giren annelere günlük olarak 95 TL ödeme yapılacağı ifade edilirken, çocukları için de kredi yardımı yapılacağı belirtildi. Bunu duyan anneler ise detayları araştırmaya başladı.

MESLEKİ EĞTİİM KURSLARI NEDİR?

Mesleki eğitim kursları ile ilgili İŞKUR’un resmi web sayfasından şu bilgiler elde edildi:

“Türkiye İş Kurumu tarafından istihdamın korunmasına ve artırılmasına, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesine, işsizliğin azaltılmasına ve özel politika gerektiren kişi ve grupların işgücü piyasasına kazandırılmasına yardımcı olmak amacıyla düzenlenen mesleki eğitim kursları; mesleği olmayan vatandaşlara meslek öğretmek, mesleği olan vatandaşların nitelikleri geliştirmek ve mesleği olup iş bulamayan vatandaşların istihdam garantili kurslar aracılığıyla istihdam edilmesini sağlamak amacıyla düzenlenmektedir. Türkiye İş Kurumu tarafından sunulan mesleki eğitim kurslarından yararlanmak isteyen vatandaşların Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri/Hizmet Merkezlerinde görev yapan iş ve meslek danışmanları tarafından danışmanlık hizmeti verilmekte ve mesleki eğitim kursların katılmak isteyen vatandaşlar kendilerine en uygun kurslara katılma imkânına sahip olmaktadır”

İŞTE ANNE PROJESİ

İşte Anne Projesi 0 – 15 yaş arasında çocuğu olan İŞ Kulübü avantajlarından faydalanan ve garantili meslek kurslarına katılan kadınlara günlük olarak 95 TL ödeme yapılacağı açıklandı. Bu kurslara katılan kadınlara aynı zamanda bakmakta yükümlü oldukları 2 – 5 yaş arası çocuklar için aylık 400 TL bakım desteği ödemesi yapılacağı duyuruldu.

2-2948.png3-1755.png

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Başvuruda bulunmak isteyenlerin taşıması gereken başvuru şartları şu şekilde ifade edildi:

“Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

15 yaşını tamamlamış olmak,

İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak,

Emekli olmamak,

Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,

Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak,

İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak

Haberin sonundaki linke tıkladıktan sonra ONLİNE İŞLEMLER yazan yere tıklayın. Son olarak KURS/PROGRAMLAR kısmına tıklayarak ilanları inceleyin. İlanları incelemek için BURAYA TIKLAYIN

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir