Gündem

Kısıtlamaların kaldırılması için o tarih işaret edildi!

Uzmanlar, hastalığın yoğun geçtiği bölgedeki antikor sayılarını değerlendirerek, Türkiye’yi aşamalı bir şekilde normalleşmeye başlamasını öneriyor. Bu konuda da ilk yer olarak İstanbul işaret ediliyor. İşte uzmanların kısıtlamalarıyla ilgili önerileri..

thumbs-b-c-2ac38b35156aa3d898a3d6648c8a1389.jpg

TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK YÜZDE 50’Yİ GEÇMİŞ OLABİLİR

Özellikle hastalığın yoğun geçtiği bölgelerde kişilerin antikor seviyesi göz önüne alınarak, bölgesel olarak normalleşmeye geçilmesi öneriliyor. Bu noktada İstanbul’da toplu taşıma kullananların antikor seviyesine bir an önce bakılması öneriliyor. Hastalığı geçirenlerin geneli baz alındığında toplumsal bağışıklık yüzde 50 – 60 oranında olabileceği söyleniyor.

OCAK SONUNDAN İTİBAREN

Vaka sayılarının düşüş göstermesiyle birlikte, artık kısıtlamaların kademeli olarak kalkmasını savunan uzmanlar ise, özellikle Ocak ayı sonunu işaret ediyor. Ocak sonundan itibaren kısıtlamaların okullardan başlayarak kafe ve restoranların açılması şeklinde kaldırılması gerektiğini savunuyor.

1453632.jpg

BİR KISMI HALA ERKEN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR

Uzmanların bir kısmı ise alınan bu kararların hala erken olduğunu düşünüyor. Vakalar düşüş gösterse de normalleşme için biraz daha erken olduğunu belirten uzmanlar, çoğu kişide yeterli antikor tespit edilemediğini, edilen kişilerde de antikorların ne kadar koruyacağını bilmediklerini söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir