Ekonomi

Araç sahipleri dikkat! Ceza artırıldı! Artık 2 bin 67 TL cezası olacak!

81 ilde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı denetiminde egzoz emisyon gazı ölçümü gerçekleştiriliyor. Belirli ücretlerde yapılan bu ölçümleri yaptırmayanlar için verilen ceza miktarı artırıldı.

Trafiğe çıkan aracın egzoz emisyon ölçümü bulunmaması ve standartlara aykırı emisyona sahip olan motoru kullanması çevre sağlığını olumsuz olarak etkiliyor. Egzoz gazının altında bulunan maddeler solunduğunda akciğer, kalp ve solunum yolu hastalıklarına sebep oluyor. Bu durumda yaşlı, çocuk ve alerji hastalarını risk altında bırakıyor.

2818483-810x458.jpg

GEÇEN YIL 4,8 MİLYON TL CEZA KESİLDİ

Zorunlu olarak yaptırılması gereken egzoz emisyon gazı ölçümünü yaptırmayanlara geçtiğimiz yıl 4,8 milyon TL ceza kesildi. Cezanın ise en çok Niğde, Ankara, Uşak, Hatay ve Adıyaman’da kesildiği gelen bilgiler arasında.

0x0-12-eylul-evde-bakim-maasi-yatan-iller-listesi-evde-bakim-maasi-hangi-illerde-yatti-1599890135739.jpg

90 TL ÜCRETİ VAR

Zorunlu olarak yaptırılması gereken egzoz emisyon gazı ölçümünün ücreti 90 TL. Geçen yıl 80 TL olan ölçümlere bu yıl 10 TL miktarında zam geldi. Aynı zamanda geçtiğimiz yıl ölçüm yaptırmayanlara 1.895 TL para cezası uygulanırken, cezanın miktarı 2 bin 67 TL olurken, usul ve esaslara aykırı ölçüm yapanlara 8 bin 272 TL, yetki belgesi olmadan ölçüm yapanlara ise 16 bin 547 TL para cezası kesilecek.

Bir Yorum

  1. Allah fırsat vermesin vergilerle zamlarla cezalarla yaşıyoruz nasıl Bi ülkedeyiz yAa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir