Teknoloji

Cumhurbaşkanlığı’ndan flaş WhatsApp kararı!

Durum bu şekilde olunca, vatandaşlar WhatsApp’ın sözleşmesini kabul etmek yerine, WhatsApp yerine geçebilecek alternatif uygulama araştırmaya başladı. Ancak gece saatlerinde Türkiye Cumhurbaşkanlığı tarafından flaş bir açıklama geldi.

TAŞIMA KARARI ALDI

WhatsApp’ın sözleşmesine göre kabul eden kullanıcılar tüm verilerini (Görüntü, bilgi, mesaj, veri vb.) paylaşmaya onay vermiş olacak. Kullanıcıların bir kısmı bu sözleşmeye onay verirken, büyük bir kısmı WhatsApp’ı silmeye başlayarak, yeni uygulama araştırmaya başladı.

266572-595x1288.jpg

AÇIKLAMA GELDİ

WhatsApp’taki bu veri güvenliği endişesi sebebiyle, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç tarafından flaş bir açıklama yapıldı. Başkan Koç, yapmış olduğu açıklamasında, şu ifadeyi kullandı:

“Veri mahremiyeti açısından AB ve diğer ülkeler ayrımı kabul edilemez! Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi’nde de belirttiğimiz gibi yabancı menşeli uygulamalar veri güvenliğine yönelik önemli riskler içeriyor.

Bu sebeple dijital verimizi yerli ve milli yazılımlarla korumalı, kendi ihtiyaçlarımıza göre geliştirmeliyiz. Unutmayalım yerli milli çözümler sayesinde Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalır.Yabancı menşeli muadillerinden çok daha fazlası, #BİP ve #Dedi gibi milli ürünlerimizde var. Tüm vatandaşlarımızı yerli ve milli uygulamaları kullanmaya davet ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız @RTErdogan’ın belirttiği gibi dijital faşizme hep birlikte karşı duralım!”

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir