Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında açıkladı! Avrupa’da ilk, dünyada dördüncü sırada!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Projeleri Toplu Açılış Töreni’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklama yaptı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamasında, “Toplam yatırım bedeli 1.37 milyar dolara ulaşan 4 enerji tesisimizin hayırlı olmasını diliyorum.” mesajını veren Erdoğan, “2002’de sadece 18 megavat olan jeotermal kurulu gücümüz, bugün 1613 megavata ulaşmıştır. Bu rakamla Türkiye jeotermalde Avrupa’da ilk, dünyada dördüncü sıraya yükselmiştir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklaması şöyle:

Göreve geldiğimizden bu yana doğalgaz dağıtımına yaptığımız yatırımları 27 milyar liradır. Bugün doğalgaza kavuşan nüfus 68 milyondur. Salgına rağmen 39 ilçe ve beldemizi doğal gaza kavuşturduk. İnşallah 2021’de doğal gaz yatırımlarımızı artırarak sürdüreceğiz.

Vatan yansa ateşinde ısınacak kadar gözü kararmış bu güruha rağmen hamdolsun Türkiye’ye Cumhuriyet tarihinin en başarılı 18 yılını yaşattık. Türkiye’nin tökezlemesini, krize ve kaosa sürüklenmesini umanlara inat ülkemizi aydınlık bir geleceğe hazırlıyoruz.

(Bağımsız enerji, güçlü Türkiye) diyerek mümkün olduğu kadar yerli kaynaklarımıza dayalı bir enerji sektörü kurmayı amaçlıyoruz. Türkiye’nin büyümesi için olmazsa olmaz gördüğümüz elektrikte kurulu gücümüzü 18 yılda 3’e katlayarak 96 bin megavata ulaştırdık. Sadece üretimde değil, yenilenebilir enerji teknolojilerinde de merkez ülke olmayı hedefliyoruz.

2002’de sadece 18 megavat olan jeotermal kurulu gücümüz, bugün 1613 megavata ulaşmıştır. Bu rakamla Türkiye jeotermalde Avrupa’da ilk, dünyada dördüncü sıraya yükselmiştir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir