Gündem

Açıklandı! Sakın bu maskeleri toplu alanlarda kullanmayın!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz  çok kritik bir açıklama yaptı. Ventilli olsun ya da olmasın N95 ve FFP2 türü maskelerin kesinlikle uçak ya da toplu alanlarda kullanılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz vatandaşları maskeler konusunda uyardı. İşte uzman ismin önemli açıklamaları..

1024xauto-1.jpg

Üzerinde valfi olan N95 ve FFP2 tarzında olan ventilli maskelerin havayı alırken filtrelediği ancak havayı verirken aynı işlevi tam olarak yapmadığı için toplu alanlarda kullanılmaması gerektiğinin altını çizen uzman isim, vatandaşları uyardı.

GÜNLÜK YAŞAMDA KULLANILMASI ÖNERİLMİYOR

Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, yapmış olduğu açıklamasında şu ifadeleri kaydetti:

“Sağlık çalışanlarının kullanımına özel olarak tasarlanmış olan maskeler var. N95 ve FFP2 tarzında maskeler. Bunlar partiküllerin yüzde 95 oranında filtre edilmesini sağlayan özel yapım maskeler. Bunlar bizim acil servislerde olduğu gibi bir hastayı entübe etmeniz gerektiğinde ya da hastanın hava yolundaki yabancı cisimleri temizlemeniz gerektiğinde kullanılan maskeler. Halktan kişilerin bu maskeleri günlük yaşamında kullanması önerilmiyor. Bunu Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (FDA) de önermiyor. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) de önermiyor”

1024xauto.jpg

“UÇAK YA DA TOPLU TAŞIMAYA UYGUN DEĞİL”

Aynı zamanda bu tür maskelerin toplu alanlarda da kullanılmaması gerektiğini belirten Afşin, “Özellikle ventilli olanları, bunlar evet daha az nemlenip daha konforlu olarak nefes almanızı sağlıyor. Yapı işleri için, mesela toz partiküllerinin filtre edilmesi anlamında bunlar elverişli. Ama ventilli olan yani üzerinde bir valfi bulunan N95 veya FFP2 tarzında maskelerin, uçaklarda veya toplu alanlarda kullanılması uygun değil. Çünkü bunlar havayı içeriye alırken filtre kabiliyetine sahip. Ama dışarıya verilen havayı, ventilli olanlardan bahsediyorum, yüzde yüz filtre etmiyor. Ondan dolayı yeni bir tehlikeye yol açmamak adına halktan kullanıcıların, ventilli maskeleri kullanmasını önermiyoruz. Zaten Türk Hava Yolları (THY) yöneticileri de özellikle, uçaklarda bu ventilli maskelerin kullanılmaması konusunda uyarıda bulundu” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir