Sağlık

Uzman isim koronavirüste ölüm sayısını düşürmek için formülü verdi!

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, ülkemizde koronavirüs aşı uygulamasının tamamlanmasından sonra hastalığın tam olarak ortadan kalkmayacağını belirterek, bu durumun nasıl kontrol altına alınabileceğini açıkladı.

AŞILAR SAYESİNDE MİLYONLARCA İNSANIN YAŞAMI KURTULDU

Ertuğrul, konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamasında şu ifadeyi kaydetti:

“Aşı, tüm tarih boyunca belki de insanlık tarihinin bulmuş olduğu en önemli sağlık ürünüdür. Çünkü aşılar sayesinde bugüne kadar belki milyonlarca insanın, milyonlarca çocuğun yaşamı kurtuldu. Hatta dünya üzerinde bir hastalığın tamamen ortadan kalktığını aşı sayesinde söyleyebiliriz. O anlamda da aşılar bizim için çok önemli. Düşünün çocukluk çağından itibaren birçok aşıyı oluyoruz ve ömür boyunca bazılarında bir daha o hastalıkla karşılaşmıyoruz. Bu bile bizim için aşının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor”

detay-rcc5-cover.jpg

AŞILANMA HAKKINDA

Prof. Dr. Ertuğrul, aşının sağlık çalışanlarına ilk olarak uygulanmasının son derece mantıklı bir hareket olduğunu belirterek, “Aslında bakanlığın açıklamış olduğu sıralama gayet mantıklı. Çünkü ilk önce sağlık çalışanları ile 65 yaş üzerinde olan ve hastalığı olan, yani risk grubunda olan kişilere vurulacak. Hemen ardından 65 yaş altında risk grubunda olanlar yine aşı olacaklar. Onun dışında kritik personel dediğimiz güvenlik güçleri, polisler, askerler ve belki onlarla kritik yerlerde çalışan personeller aşı olacaklar. Daha sonra da peyderpey diğer gruplara doğru aşı yapılması devam edecek” dedi.

ÖLÜM ORANINI AZALTMAK

Aşılama sonrasında hastalığın ortadan kalmayacağını belirten uzman isim, bu şekilde ölüm oranının azalabileceğini, “Ancak şunu söyleyebilirim, eğer belirli bir aşı oranına ulaşabilirsek o zaman pandemiyi sonlandırabiliriz. Yani hastalığı ortadan kaldırabiliriz ve en azından bu hastalıktan yaşam yitimlerini en aza indirgeyebiliriz. Ancak bu hastalık artık insanoğlunun bir hastalığı. Yeni bir hastalığımız var Covid- 19 diye” şeklinde ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir