Sağlık

Bu 7 belirtiyi yaşadıysanız koronavirüse yakalanmış olabilirsiniz!

Milyonlarca insanın yakalandığı koronavirüs salgınına karşı 7 önemli işaret açıklandı. Bilim adamları konuyla ilgili flaş açıklama geldi.

114908256-ed7a00ae-3d60-43bf-93bc-61a76c16596f-001.jpg

7 BELİRTİ

2020 başında kötü soğuk algınlığı: Salgının başladığı döneme ilişkin yapılan açıklamalarda 2020’nin başında kötü bir soğuk algınlığı geçirmiş olan kişilerin koronavirüse yakalanmış olabileceği ifade ediliyor. Teksas Üniversitesi’nde yapılan açıklamada kışı şüpheli bir şekilde grip olarak geçirenler incelendi. Yapılan araştırma sonucunda her 2 kişiden birinin koronavirüs geçirdiği ortaya çıktı.

Tat ve koku kaybı: Virüsün en önemli ayırt edici özelliklerinden biri tat ve koku kaybı olarak ifade ediliyor.

Saç kaybı: Sebebi belli olmayan saç dökülmelerinin de koronavirüsün belirtileri arasında gösteriliyor. Saç kaybı yaşıyorsanız, bu durum farkına varmadığınız bir koronavirüsten kaynaklanabileceği gibi farklı bir hastalıktan da kaynaklanabilir.

Nefes darlığı: JAMA’da yayımlanan araştırmaya göre koronavirüsü atlatan kişilerin belirli bir süre daha nefes darlığı yaşadığı ortaya konuldu.

xdefgtbujkilsiz-1.jpg

Geçmeyen öksürük: Kişilerde geçmeyen belirtilerden biri de geçmeyen öksürük olarak ifade ediliyor. Kuru öksürük olarak ifade edilen bu öksürük balgamlı olmamasına rağmen bu kişilerde görülüyor.

Çok yorgun hissetmek: Yapılan araştırma sonucunda çalışmayan katılan hastaların yaklaşık yüzde 53 oranında ilk belirtileri göstermelerine rağmen 2 – 3 ay boyunca yorgunluk hissettiği ortaya çktı.

Hiç geçmeyecek gibi hissedilen belirtiler: Uzmanlar bu virüsle ilgili her geçen gün yeni bilgilerin ortaya çıktığını belirtiyor. Virüsün kalıcı etkilerine ilişkin çalışmalar devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir