Gündem

Bilim Kurulu’ndan restoran ve kafelerin açılışına dair flaş açıklama!

Geçtiğimiz günlerde kafe ve restoranların “Batıyoruz” açıklamasına, Cumhurbaşkanı Erdoğan, durumun kabine toplantısında ele alınacağı açıklamıştı. Bilim Kurul üyeleri ise bu durumla ilgili kendi değerlendirmelerini paylaştı.

Salgında bir dönem yaşanan artış sebebiyle, yaklaşık 2 aydır kapılarını müşterilere kapatmak zorunda olan restoran ve kafeler zor durumda. 2 aydır kapalı olan esnaftan artık yardım sesleri yükselmeye başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, durumun kabine toplantısında ele alınacağını belirtti.

5fb4c80155427e0e60541802.jpg

2 BİNLİ SAYILARI GÖRMEMİZ GEREKİYOR

Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan yapmış olduğu açıklamasında net bir şey söylenemediğini ancak en azından 2 binli sayıların görülmesi gerektiğini belirterek, şunları ifade etti:

 “Sokak kısıtlamalarının hem vaka sayısında hem de hasta sayısının azalmasında etkisinin çok olduğunu hepimiz gözlemledik. O yüzden kısıtlamaların kalkması için acele etmemek gerekiyor ama peyderpey vaka sayısı, hasta sayısı daha aşağıya yöneldiğinde elbette bunların kalkması gündeme gelebilir. Belki binli rakamları görürsek Türkiye genelinde kısıtlamaların biraz daha gevşetilmesi söz konusu olur. Restoranların ve kafelerin ne zaman açılacağının kararını İçişleri Bakanlığı veriyor. Şu an net bir şey söyleyemesek de binli, 2 binli vaka sayılarını görmemiz daha doğru olacaktır. Vatandaşlarımız vakaların aşağı düşmesi için tedbiri elden bırakmasın. Ancak bu şekilde bir an önce normal hayata dönebiliriz”

650x344-kafe-ve-restoran-denetimleri-artiyor-corona-virus-tedbirleri-kapsaminda-kafe-ve-restoran-denetimleri-nasil-olacak-1599563936134.jpg

POZİTİFLİK ORANI YÜZDE 1 OLDUĞUNDA GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Prof. Dr. Levent Akın ise, restoran ve kafelerin açılması için okullardaki gibi özel bir kriterin olmadığını ancak, testte pozitif oranlarının yüzde birin altına düştüğüne gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Lokanta ve kafelerin açılmasıyla ilgili dünyada olmadığı gibi ülkemizde de özel bir kriter yok. Sadece okullar için bazı kriterler var. En önem verdiğimiz şey, yüksek miktarda aşının kullanılması ve toplumun güvenliği. Bulunduğumuz durum ağustos ayındaki gibi bile değil. O dönemde hasta sayısı 200’lerde giderken, kurallar hafiflediğinde vaka sayısı 10 binlere geldi. Lokanta ve kafelerin açılması ancak testte pozitiflik oranları yüzde birin altına düştüğünde gözden geçirilmeli. Tabii toplumun 15 milyonunun aşılanmasının da büyük önemi var. Bunlara kesinlikle uyulması gerekiyor” dedi.

headline.jpg

MUTANT VİRÜS SEBEBİYLE..

Mutant virüslere karşı önlem alınmazsa yeniden vaka sayılarının artabileceğini belirten Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz ise sözlerini şu şekilde ifade etti:

“Vaka sayısı düşmüş olsa da hasta ya da ölüm oranları yüksek olabiliyor. Çünkü insanlar birkaç hafta yoğun bakımda oluyor ve tedavi devam ediyor. Biliyoruz bazı meslek gruplarındaki insanlar ekonomik olarak zor durumdalar. Lokanta ve kafe çalışanlarını anlayabiliyoruz. Ancak dünyada etkisini arttıran mutant virüslerin geldiği durum, bu kısıtlamaların gevşetilmesi konusunda etkili olacaktır. Mutantlar gelecekte önlem alınmazsa, vaka sayısını yükselteceği gibi ölümleri de arttırabilir. O nedenle ülkemizde şu ana kadar başarılı şekilde yürütülen kısıtlamaların bir süre daha devam edeceği görülüyor. Mart ayına kadar vaka sayılarında yaşanacak ciddi düşüşler, yetkili makamlarca mutlaka değerlendirilecektir”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir