Gündem

Araç sahipleri dikkat! Yeni düzenleme geliyor!

Araç muayenelerinde yeni bir düzenlemeye imza atıldı. Artık ağır kusurlu sayılan araçlar bir aylık süre içerisinde istedikleri bir istasyonda tekrar muayeneye girebilecek. Detaylar haberimizde

arac-muayene-16-9-1562299486.jpg

AYNI İSTASYON ZORUNLUYDU

Araç muayenelerinde ağır ya da emniyetsiz sınıfına giren araçların aynı istasyonda muayene olmaları zorunluydu. Ancak yeni gelen düzenlemeye göre bir aylık süre içerisinde yeniden muayene yapıldığında artık aynı istasyon şartı aranmayacak.

321fea817dfb426d863b22f255c9aae7-buyuk.jpg

2. defa muayene girmesi gereken araçlar, bir aylık süre içerisinde muayene tekrarı kapsamında ücret ödemiyor.

DEĞİŞİLİK YAPILDI

Konu ile ilgili değişiklik Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapıldı. Bakanlık yaptığı değişiklikte bir aylık süre içinde herhangi bir sınırlama olmadan Türkiye’nin her yanındaki istasyonlarda araçların muayene olmasının önünü açtı.

Konuyla ilgili kaynakların yaptığı açıklamasında, “Düzenleme ile araç sahiplerine, kusuru giderdikten sonra Türkiye’nin her yanındaki istasyonda süresi içinde muayeneye girme olanağı sunuldu. Aynı istasyona gitme zorunluluğu ortadan kaldırıldı. 1 Nisan’da yeni uygulamaya geçilecek” denildi.

5d40371b0f25442494453210.jpg

Kaynaklar açıklamasının devamında “Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik”in Resmi Gazete’de yayımlandığını hatırlattı. İşte o maddede şu ifade yer aldı:

“Yapılan araç muayenesi sonucunda ’emniyetsiz’ veya ‘ağır’ sınıfına giren kusurları tespit edilen ve muayeneden geçemeyen araçların bir aylık süre içinde yapılacak muayene tekrarından muayene ücreti alınmaz. Muayene tekrarı, muayenenin yapıldığı aynı gün veya muayenenin yapıldığı tarihten itibaren bir aylık süre içerisinde bir defaya mahsus olmak üzere muayenenin yapıldığı araç muayene istasyonunda veya başka bir araç muayene istasyonunda yapılır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir