Gündem

Ciddi yan etkisi yok! Bu ürün koronavirüse karşı koruyor!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Beslenme ve Güvenilir Gıda Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Önal, salgından korunmak adına umut veren bir çalışmaya imza atıldığını duyurdu. Yan etkisinin olmadığı ve koronavirüse karşı koruduğu belirten ürünün detayları haberimizde

BESİN TAKVİYESİ GELİŞTİRİLDİ

Prof. Dr. Önal yaptığı açıklamasında salgına karşı bağışıklık kazandıran “Quermax” adını verdiği besin takviyesini geliştirdiği belirterek, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde etik kurulu onayı sonrası yapılan klinik çalışmada, Kovid-19 bulaşma riski yüksek birimlerde çalışan 71 sağlık çalışanına Quersetin ve C Vitamini (QC) iki bölünmüş dozda koruyucu olarak başlandı. Aynı risk grubuna sahip herhangi bir takviye kullanmayan 42 sağlık çalışanından kontrol grubunu oluşturdu. 120 günlük izlem süresi içerisinde QC grubundaki 71 sağlık çalışanından bir tanesi, kontrol grubunda yer alan 42 sağlık çalışanından dokuz tanesi Kovid-19 enfeksiyonu geçirdi. Quersetin kullanan bir katılımcı sessiz enfeksiyon şeklinde asemptomatik geçirirken, diğerleri semptomatik olarak evde 15 gün süre ile izlendi. Sonuç olarak bu bulgular QC takviyesinin düzenli kullanımının kovid-19 enfeksiyonuna karşı koruyucu olduğunu anlamlı olarak ortaya koymuştur. Çalışmanın preprint hali dünyanın önemli dergilerinden birisi olan Lancet’te yayımlandı”

headline-2.jpg

CİDDİ YAN ETKİSİ BULUNMUYOR

Besin takviyesinin ciddi bir yan etki oluşturmadığını ancak gebeler, emziren anneler, meme kanseri ya da aktif böbrek rahatsızlığı olan kişiler için kullanımının uygun olmadığı belirtildi.

hasan.jpg

SERİ ÜRETİME GEÇİLDİ

Besin takviyesinin seri üretime geçildiği ve etkinliğinin artırılmış diğer formül için Sağlık Bakanlığı’na ilaç başvurusunda bulunulması için hazırlıklara başlandığını ifade eden uzman isim, sözlerine şu şekilde son verdi:

“Quersetinin Kovid-19 virüsünün hücreye tutunmasını önlediği, bağışık yanıtını dengelenmesi ile sitokin fırtınası riskinin azaldığı, damar iç duvarını onardığı, damarları genişlettiği ve pıhtı oluşumunu zorlaştırdığı düşünülmektedir. Quersetin koronavirüs ailedeki diğer virüslere karşı 2004 ve 2012 yıllarında test edilmiş ve korona virüslerin hücrelere girişini engellediği gösterilmiştir. Quersetin ve Vitamin C etken maddeleriyle yeniden sentezlenen ‘Quermax’ adlı ürün için Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan öncelikle gıda takviyesi olarak kullanıma sunulmak üzere gerekli izinler alındı ve seri üretime geçildi. Kullanıma hazır. Etkinliği artırılmış bir diğer formül için de Sağlık Bakanlığı’na ilaç başvurusu yapılması için gerekli hazırlıklara başlandı”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir