Gündem

Danıştay kararı ile maskeler çıkacak!

Danıştay’da maskelerin kaldırılması ile ilgili süren davada İçişleri Bakanlığı’na verilen savunma süresine çok az bir zaman kaldı.

DANIŞTAY KARARI İLE MASKELER KALKACAK!

Danıştay 10. Dairesi’nde görülen Antalya İdare Mahkeme’de 26 Ağustos 2020 tarihinde 5gplatformu sözcüsü Muammer KARABULUT’un  “maske takma zorunluluğu ile ilgili düzenlemeye ilişkin açtığı dava sonucunda Danıştay vereceği karar ile maskeler kalkacak.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA VERİLEN SÜRENİN BİTMESİNE AZ KALDI

Danıştay 10. Dairesi tarafından İçişleri Bakanlığı’na verilen savunma süresinin bitmesin çok az bir süre kaldığı bildirilirken alınacak son karar ile 81 ilde maske takma zorunluluğu kalkmış olacak.

MASKELER NE ZAMAN ÇIKACAK?

Koronavirüs salgını sürecinin ilk zamanlarında insanların kullanması için önerilen maskelerin daha sonra yayımlanan genelgelerle zorunlu hale getirilmesi ile vatandaşlara 900 TL cezalar kesildi. Danıştay tarafından alınacak karar ile maske takma zorunluluğu kaldırılacak ve maskeler en yakın zamanda çıkacak.

MASKE TAKMANIN ZARARLARI NELER?

Maske takmanın bu süreçte faydasından çok zararı olduğuna değinen Muammer Karabulut ise “Maskenin insan sağlığına faydasına ilişkin bir tane bilimsel örnek istedik. Buna karşı da maskenin zararlarına ilişkin  bilimsel kanıtlar sunduk. Küresel bir aldatmaca olan maske uygulamasının Türkiye’de sonlandırılmasını ve ülkemizin bütün dünyaya, bir hukuk devleti olduğunu da duyurmak istiyoruz ” dedi.

1.Nefes almada güçlük; Yüz maskeleri, özellikle hava akımının azalmasına neden olan astım ve bronşit gibi kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan kişilerde nefes almayı zorlaştırır.

Ayrıca, her solunum döngüsünde önceden solunan bir karbon dioksit fraksiyonu solunmaktadır. Gerçekte, kullanıcı kendi soluduğu havayı solur. Karbondioksit solumak hızlı nefes almaya, hızlı kalp atışına, beceriksizliğe, duygusal rahatsızlıklara ve yorgunluğa neden olur. Tıp uzmanlarına göre, temelde bu iki fenomen solunum sıklığını ve derinliğini artırarak solunan ve solunan hava miktarını artırıyor. Bu ayrıca, gelişmiş solunum viral yükü akciğerlerine iterse, enfekte kişilerin klinik durumunu daha da kötüleştirebilir. Yüz maskeleri aşırı derecede kirlenmişse, etkiler artar.

2. Görme rahatsızlığı; Kişi bir maske taktığında, solunan hava için en kolay kaçış yolu gözlere doğrudur. Bu hava gözlerin içine girerek rahatsız edici bir his ve gözlerinize dokunma dürtüsü yaratır. Bu her zaman bilinçli kalmanızı ve yüzünüze dokunmanın cazibesine direnmenizi gerektirir.

Ayrıca, kapı kolları, asansör düğmeleri, paketler veya mikropların ve virüslerin geliştiği herhangi bir şey gibi maddelerle temas ettikten sonra ellerinizi yıkamanızı veya düzenli olarak sterilize etmenizi gerektirir. Özellikle gözlük kullananlar için hava sis yaratır ve her an kişinin görüşünü bozar. Bu, kullanıcıyı gözlüklerini her zaman temizlemeye zorlar. Maskenin getirdiği yük dayanılmaz bir duruma dönüşür.

3. Azalan bağışıklık sistemi; Dokulardaki düşük oksijen seviyelerinin (hipoksi) bağışıklık tepkisinin bazı yönlerini baskılayabildiğini gösteren çalışmalar vardır. Oldukça, bağışıklık hücrelerinin diğer önemli işlevlerini de tetikleyebilir ve vurgulayabilir. Bilimsel araştırmalar, vücudunuzdaki yeterli oksijenin uzun süre reddedilmesinin bağışıklık sisteminizin enfeksiyonlarla mücadele yeteneğini zayıflatabileceğini kanıtladı. Maske takmanın zorunlu olduğu bu dönemde, insanlardan uzaktayken maskeyi çıkarmanız veya beş metreye kadar bir mesafe bırakmanız önerilir. Maske takan daha yaşlı ve genç insanların daha savunmasız olduğu söyleniyor.

4. Maliyet yükü; Maskeler artık, özellikle tavsiye edilen NK95 maskesini tercih ediyorsanız, çok az kişinin üstesinden gelebileceği ek bir günlük maliyet haline geldi. Örneğin Kigali’de, bir NK95 maskesi Rwf800 ile Rwf1000 (1 ABD $-7-8 TL) arasındadır. Günde bir kez kullanıldığında bir maskenin atılması önerilir. Bu, kişinin çalışma günlerine bağlı olarak ayda ortalama 25.000-Rwf30.000 Rwf’ye kadar çıkabilir. Bu çoğu kişi için kolay bir çağrı değil. Muhtemelen, yeniden kullanılabilir olanları tercih edenler dışında, insanlar aynı maskeleri yeniden kullanma riskiyle karşı karşıyadır. Ulusal ölçekte, maske kesinlikle harcanabilir geliri etkileyecek ve ekonomik boyutları bozacaktır. Yemek ve maske arasında seçim yapmak zorunda olduğu zamanlar vardır.

5. Deri döküntülerialerjiler ; Kullanılan malzemeye bağlı olarak maskelerin ciltte alerji, kaşıntı ve kızarıklığa neden olabileceği söyleniyor. Zamanla, özel kumaş maskeler sonunda ter, makyaj ve güzellik ürünleri, otomotiv egzozu, polen ve havada yüzen herhangi bir parçacığı biriktirir. Gerçekten, beğenin ya da beğenmeyin, COVID-19 ile yaşam farklı bir boyut kazandı. Kısa vadeli veya uzun vadeli, hayat asla eskisi gibi olmayacak.

Bir Yorum

 1. Umarım en kısa zamanda bu bakteri yuvası oksijen
  Düşmanı maskelerden bir an önce kurtuluruz bu davayı açan arkadaşlara ve davayı kabul eden yüksek yargıya “Danıştay’a” yürekten teşekkür ediyorum İnşallah Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu tüm dünyaya görecektir. Bıktık iyice ya Halkta bıktı karbondioksit solumak tan poliste bıktı bunun denetiminden iyice zaten HUKUKSUZ olduğu na dair yargı kararları da var.

 2. Acilen kaldırılması lazım bıktık nefret ettik bunaldık faydadan çok zararı var beyine ve solunum yollarına. Hem MASKE nin virüslerden koruduguna dair bu zamana kadar Dünyada açıklanmış bir tane BİLİMSEL RAPOR’da Yok! Burası muz cumhuriyeti degildir T.C Demokratik bir Hukuk devletidir isteyen takar istemeyen takmaz zorlayamassın ceza ile korkutarak. Hasta olan zaten garantinada kalıyor. Hem ayrıca pek çok dış ülkede zorunlu degil isteyen takıyor sadece.

 3. Acilen kaldırılması lazım bıktık nefret ettik bunaldık faydadan çok zararı var beyine ve solunum yollarına. Hem MASKE nin virüslerden koruduguna dair bu zamana kadar Dünyada açıklanmış bir tane BİLİMSEL RAPOR’da Yok! Burası muz cumhuriyeti degildir T.C Demokratik bir Hukuk devletidir isteyen takar istemeyen takmaz zorlayamassın ceza ile korkutarak. Hasta olan zaten garantinada kalıyor. Hem ayrıca pek çok dış ülkede zorunlu degil isteyen takıyor sadece.

 4. Çevrem vallahi kim coronaya yakalandıysa hep maske takan hatta çift maske takan titiz insanlardı hepsi faydadan çok zararı var bu kesinlikle dogru yani

 5. Bence de kaldırılsın yeter artık işte maske dışarda maske bir tek evimizde rahatız ordada bunaldık yasaklardan #maske kaldırılsın

 6. Belçikada yapılan bir araştırmada 2,5 saat takılan bir Maskenin incelenmesi üzerine maskenin üzerinde tam 87 bakteri 3 mantar kolonisi tespit edilmiş böyle pislik yuvası maskeyi zorla dayatıyorlar saglıgımızla oynuyorlar adeta istemiyoruz Maske yeter 10 aydır taktıgımız herkes gördü bir işe yaramadıgını hatta bulaş riskini ve hastalıgı dahada çogalttı maske.

 7. Zaten maske kutularının üzerinde bile yazıyor virüse karşı koruma saglamaz hava geçirgenligi yüksektir diye. Buna ragmen zorla halka dayatılıyor üstelik 900 tl cezasıda yanında cabası yeter artık bıktık yeminle vallahi. zaten korusaydı maske virüsten doktor ve hemşireler corona yakalanmazlardı.

 8. Insanların ağızları önüne koydukları sentetik plastiklerin, virüsten koruyacağına inanmak SALAKLIK. Gelişmiş gaz maskeleri tarzı filitreli, kullanıcıyı zehirlemeden, kendi atığı olan co2 i tekrar vücuda almayan maskeler gerekli. Gerisini takmak tam bir SALAKLIK. Plastik Bez seni nasıl korusun

 9. Maskenin amacı koruma değil sus konuşma itaat et, insanoğlunu köleliştirme adımları, hayvanlara takılan tasma ile aynı.

 10. İnşaAllah kısa zamanda bu maske zorunluluğu ortadan kalkar vatandaşa dayatılan bu maskeler insanı virüsten korumuyor temiz havadan mahrum ediyor akciğerlerin kapasitesini azaltıyor günboyu takmanın zararları da alabildiğince çok tez zamanda kalkması dileğiyle…

 11. Bakan Koca.. sürekli kısıtlama yapılsın çağrısında.. bu gidişle Ülkenin felaketi olacak bu adam.. evet olmalı lakin dozunda.. zaten dikkat ediliyor..
  Mesela bir trafik polisi kaza oldu diye bütün yolları kapatamaz hızla kolaylaştırıcı çözüm sağlar.. tabela ışıklarla uyarısını yapar trafik tekrar açılır….. zsten maske sonrası virüsü unutup maskenin bıraktığı hasar vede insanlara verdiği manevi ruh bozukluğuyla uğraşıcaz!

 12. Diğer dediklerinize katılıyorum fakat bir çok üniverstenin,bilimsel verilerini inceledim maske etkisiz demiyor hiçbiri ancak çok fazla da koruyuculuğu yok.Lütfen bilmeyenler için bu kadar iddialı konuşmayın ben de açık alanda burnumu açıkta bırakıyorum fakat,’MASKE nin virüslerden koruduguna dair bu zamana kadar Dünyada açıklanmış bir tane BİLİMSEL RAPOR’da Yok’ şeklinde söylerseniz yanlış anlaşılır..

 13. Mesela son 1 yıldır sen veya çevrendeki insanların kaçı nezle grip oldum? Ben hiç giremiyorum neredeyse. Yoksa maske bu senin işin mi???

 14. ACİLEN KALKMALI Bosna hersek Mahkemesi bile zorunlu MASKE uygulamasını kaldırdı Geçen ay, biz Hukuk devletiyiz Anayasaya göre! ve Zorunlu Maske çok saçma ve Hukuksuzdur zaten. Bize hiç yakışmıyor hiç. Bırakın isteyen taksın istemeyen takmasın bakınız bir çok dış ülkede zorunlu degildir isteyenler takıyor istemeyene zorlama ceza dayatma Yok yani.

 15. Maske takmak istemiyorum saglıgıma ve psikolojime iyi gelmiyor Oksijen almak her canlın en tabi dogal Hakkıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir