Gündem

Marketlere yeni düzenleme geliyor! Artık bunu yapmak yasak!

Konuyla ilgili kritik taslak Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlandı. Hazırlanan taslakta sebze ve meyvelerin satışında uyulması gereken birtakım standartlara ilişkin kararlar hazırlandı.

Artık sebze ve meyvelerin hazırlanmasında, depolanmasında, taşınmasına ve perakende satışa sunulması sırasında uyulması gereken birtakım standartlara değişiklikler getiriliyor.

marketler-680x365-c.jpg

ARTIK AÇIK YERLERDE SATIŞ YAPILMASI YASAK

Hazırlanan taslağa göre bazı ürünlerin üretim yerinden itibaren soğutularak dağıtımı sırasında uygun araçlar kullanılacak. Bunun için  ya ön soğutma tesislerinde ya da kapalı veya da tenteli taşıma araçları kullanılacak.

Aynı zamanda sebze ve meyvelerin alımı sırasında müşterilerin seçmece yapılmasına izin verilmeyecek. O ürünler şu şekilde sıralandı:

“Ahududu, böğürtlen, çilek, dut, erik, frenk üzümü, incir, kabak çiçeği, kayısı, kızılcık, kiraz, kuşkonmaz, mango, mangostan, mantar, yaban mersini, nektarin, passion fruit, pitahaya, soya filizi, şeftali, cennet elması, beyaz üzüm, çekirdeksiz üzüm, vişne, Malta eriği ve zerdali”

screenshot-70.png

Kasım ve Mart ayları arasında açık alanlarda satılacak ürünler şu şekilde: Greyfurt, limon, mandalina, nar, portakal, turunç

Aynı zamanda AVM ve büyük mağaza ve zincir mağazalarda yıl boyunca satılacak ürünler şu şekilde ifade edildi: Balkabağı, beyaz lahana, karpuz, kavun, kestane, mısır, muz, nohut, taze patates, sarımsak, kuru soğan, kuru tatlı patates, üvez, yer elması, yeşil kabuklu fındık, zencefil.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir