Gündem

Normalleşme için gerçekçi açıklama geldi! Tarih belli oldu!

Amerikan kanalı olan Bloomberg kanalının yapmış olduğu hesaplamaya göre koronavirüse ek olarak, yeni çıkan ve daha hızlı yayılan mutasyona karşı bağışıklığın kazanılması için en az 7 yıl sürenin olduğu ifade edildi. İki doz aşıya göre Türkiye’de bu süre 2,5 yıla iniyor. Türkiye’nin bağışıklık kazanması ve tamamen normalleşmeye dönebilmesi nüfusunun yüzde 75ini aşılayarak sürü bağışıklığı kazanmasıyla mümkün olabilir.

4914463.jpg

124 MİLYON KİŞİ AŞILANDI

Resmi kaynaklardan gelen verilere göre dünya genelinde yaklaşık olarak 124 milyon kişi koronavirüse karşı aşılanmış durumda. Sürü bağışıklığının tam olarak kazanılması için nüfusun yüzde 75’inin aşılanmış olması gerekiyor.

1024xauto.jpg

TÜRKİYE NE ZAMAN BAĞIŞIKLIK KAZANIR?

İki doz aşıya göre yapılan hesaplamalarda Türkiye’nin ortalama 2,6 yıl sonra nüfusunun yüzde 75’ini aşılayarak sürü bağışıklığı kazanabileceği belirtildi. Bu süre dünya genelindeki pek çok Avrupa ülkesinde farklı bir şekilde karşımıza çıkıyor.

4914462.jpg

SÜRE KISALABİLİR

Ancak koronavirüse karşı yeni aşıların bulunması ve tedavi yollarının tespit edilmesi durumunda bu sürenin kısalabileceği ifade ediliyor. Uzmanlar 67 ülkeden gelen günlük verilerin dikkate alınarak bu modellemenin yapıldığını ifade ederek, ülkelerin verilerini güncellememiş olabileceğinin de altını çiziyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir