Ekonomi

ÖSYM sınav ücretlerine zam yaptı!

ÖSYM sınav ücretleri ile ilgili açıklama yaptı. buna göre milyonlarca öğrencinin gireceği YKS ücretlerine yüzde 29 oranında zam yapıldı. Öğrenciler 70 TL ödediği sınav için artık 90 TL ödeme yapacak.

TEPKİ GELDİ

Aynı zamanda tıp fakültesi mezunlarının gireceği Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ücretlerinin de 450 TL’den 500 TL’ye çıktığı duyuruldu. Yapılan zam kararlarına CHP kanadından tepki geldi.

1286osymbaskanisinavucretleriniacikladijpg.png

BİR ADAY 500 TL ÖDEYECEK

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, TBMM’de konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamasında, “Kişi başına 10 liraya mal olabilecek bir sınav için pandemi döneminde bu kadar yüksek rakamlar belirlemek vicdanlı değildir. Öğrencilerimiz okulların kapanması, yüz yüze eğitimin sona ermesi gibi birçok olumsuzluk yaşamaktadır” diyerek, şu ifadeleri kaydetti:

“TUS sınavına girecek bir aday 500 lira, üniversite sınavı için 3 oturuma da girecek öğrencimiz 270 lira ödeyecek. En azından pandeminin devam ettiği 2021 yılındaki tüm sınavlar sembolik biçimde 1 lira olmalıdır. Sınavların ekonomik yükünü devletin karşılayacak gücü vardır. Böyle zor bir dönemde unutulan sosyal devlet ilkesi hatırlanmalı, pandemi nedeniyle işsiz kalan babaların çocukları da düşünülerek eğitimde fırsat eşitliği sağlanmalıdır. Sınav ücretini ödeyemeyecek, işini kaybetmiş, pandemide geliri sıfıra inmiş on binlerce aile ve çocuk göz ardı edilemez.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir