Kısıtlamalar kaldırılacak mı? Bilim Kurulu Kurulu’ndan beklenen açıklama geldi!

Koronavirüs salgını sebebiyle uzun bir süredir uygulanan koronavirüs kısıtlamalarının ne zaman kaldırılacağı merak konusu olmuştu. Konuyla ilgili beklenen açıklama Bilim Kurulu Üyesi’nden geldi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek, yapmış olduğu açıklamasında kısıtlamaların kaldırılmasını meselesine değinerek, önemli bir değerlendirme yaptı. Peki, kısıtlamalar kalkacak mı?

BİLİM KURULU ÜYESİ AÇIKLADI

Sağlık Bakanlığı Korona virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz kısıtlamaların kaldırılıp kaldırılmayacağına ilişkin önemli bir değerlendirmede bulundu. 15 Şubat tarihinde ve 1 Mart’ta okulların kademeli olarak açılıyor olması kısıtlamaların durumunun daha da yakından takip edilmesine neden oldu.

KISITLAMALAR KALDIRILACAK MI?

Dr. Yavuz, yaptığı açıklamasında kısıtlamalarla ilgili şu değerlendirmeye yaptı:

“Türkiye’de 30-40 binli rakamları görmüştük Kasım ortalarında o döneme göre karşılaştırdığımızda bir kontrolden söz edebiliriz. Şu an 7-8 bin gibi bir vaka bandındayız, açıkçası 5 binlere düşmüşken buralara gelmek bizi biraz kaygılandırıyor. Kaygılanmamızın nedeni sadece rakamlara bakarak değil, biliyorsunuz bir de bu varyant meselesi var. Özellikle varyant 1 dediğimiz bulaşıcılık özelliği yüksek olan hatta hastalandırdığı kişilerde de ölüm oranının daha yüksek olduğuna dair güçlü kanıtlar çıkan varyant bizleri kaygılandırıyor. Çünkü eğer bu varyant yüzünden bu iş artıyorsa önümüzdeki süreçte mevcut önlemlerle bu varyantı kontrol altına almamız pek mümkün olamıyor. O nedenle biraz kaygılanıyoruz ve mevcut önlemleri gevşetmemeyi öneriyoruz herkese”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir